Fizikokimyasal özellikler, gluten reolojisi, kalite kontrol testleri ve kek, kurabiye, bisküvi hatları için endüstriyel noll unu satın alma ilkeleri
Uzman Rehberi · Kalite ve Standartlar
Pastacılık Unu: Protein, Gluten ve Endüstriyel Tedarik Kriterleri
Kek, kurabiye ve bisküvi hatları için fizikokimyasal özellikler, gluten reolojisi, KK testleri ve endüstriyel noll un satın alma ilkeleri — Iranco Dergi’de yayınlandı.
Bu uzman rehber, endüstriyel ölçekte pastacılık ununun protein yapısını, gluten özelliklerini ve reolojik indekslerini inceler; hammadde teknik şartnamelerinin sürekli fırın hattı verimliliğiyle nasıl doğrudan bağlantılı olduğunu açıklar. Tedarik yöneticileri, alıcılar ve KK uzmanları bu kriterleri kullanarak noll un tedarikini optimize edebilir, hat firelerini azaltabilir ve nihai ürün dokusunu stabilize edebilir.
| Temel indeks | Standart değer veya aralık |
|---|---|
| İzin verilen protein aralığı (kuru baz) | 7,0 – 10,0% |
| Yaş gluten ve gluten indeksi | %20 – 27, indeks 60 – 85 |
| Toplam kül (kuru baz) | 0,380 – 0,500% |
| Buğday unu HS kodu | HS Code 11010000 |
Buğday unu, fırın ürünlerinin yapısal, dokusal ve organoleptik temelini oluşturur. Değirmen sınıfları arasında pastacılık unu — İran ulusal standardında noll un olarak tanımlanan — endüstriyel kek, kurabiye, bisküvi, gofret ve şekerleme tesislerinin birincil hammaddesidir. Mayalanma gazlarını tutmak için güçlü, elastik bir gluten ağı gerektiren toplu ve yarı toplu ekmeklerin aksine, şekerleme ve bisküvi süreçleri viskoz ve elastik proteinler arasında ince bir denge ister. Kontrolsüz gluten gelişimi sert iç dokuya, kalıplarda kötü hamur yayılımına, geometrik bozulmaya ve pişirme sonrası büzülmeye yol açar.
İran’ın değirmencilik sektörü — yıllık nominal kapasitesi 27 milyon tonun üzerinde olan 380’den fazla modern değirmen — güçlü öğütme ve harmanlama kapasitesine sahiptir. Bununla birlikte değişken gelen buğday kalitesi teslim edilen partilerde dalgalanmaya neden olmaya devam eder. Pastacılık unu fabrika satın alması renk beyazlığının çok ötesine geçer: alıcılar farinograph, alveograph, Falling Number, partikül boyutu ve nişasta hasarı gibi gelişmiş reoloji verilerine hakim olmalıdır.
1. Buğday proteinlerinin biyokimyası ve gluten ağı dinamikleri
Buğday unu proteinleri çözünürlüklerine göre albuminler, globulinler, gliadinler ve gluteninler olarak sınıflandırılır. Albuminler ve globulinler (toplam tane proteininin ~%15’i) dış katmanlarda ve embriyoda yoğunlaşır ve çoğunlukla enzimatiktir. Gliadinler ve gluteninler — endosperm depo proteinleri — toplam proteinin %80–85’ten fazlasını oluşturur ve su ile mekanik enerjiyle sürekli gluten ağını oluşturur.
Gliadinler tek zincirli, görece düşük molekül ağırlıklı proteinlerdir; intramoleküler disülfit bağlarıyla stabilize edilirler ve viskozite, akış, akıcılık ve uzama sağlarlar. Gluteninler intermoleküler disülfit bağlarıyla bağlanmış çok yüksek molekül ağırlıklı polimerlerdir; elastikiyet, geri yaylanma ve deformasyona direnç verirler. Sürekli kek ve şekerleme hatlarında glutenin yapısını sınırlamak kritiktir — mikser kesme kuvveti yoğun peptid ağları oluşturmamalıdır.
Kapalı bir pastacılık hamur sisteminde su bileşenler arasında paylaştırılır. Sakkarozun güçlü hidrofilitesi serbest suyu bağlar ve gliadin ile glutenin zincirlerinin tam hidrasyonunu sınırlar, gluten oluşumunu kısıtlar. Özel yağlar nişasta tanecikleri ve protein ipliklerinde hidrofobik bir film oluşturur — klasik kısaltma (shortening) etkisi. Gelen un proteini %10’u aşarsa temel yağ ve şeker düzeyleri fazla proteini dengeleyemez ve pişirme yumuşak sünger yerine lastiksi, yoğun, düzensiz iç dokuya yol açar.
2. Pastacılık noll un sınıfları ve diğer endüstriyel unlar
İran’da un sınıflandırması ulusal standart No. 103’e göre yapılır; esas olarak kepek öğütme oranı ve artık kül ile belirlenir. Buğday tanesi nişastalı endosperm (~%82), kepek (~%14,5) ve yağlı embriyo (~%3,5) içerir. Pastacılık noll unu endospermin merkezinden alınır ve en yüksek kepek öğütme oranına sahiptir.
Endüstriyel noll un kepek öğütme oranı %23–28 bandında yer alır — 100 kg buğdaydan yaklaşık 72–77 kg saf un. Kül 550–600 °C’de yakılarak ölçülür; iyi noll un 0,380 ile 0,500% arasında olmalıdır.
| Teknik parametre | Pastacılık noll un | Fancy yıldız un | Tafton ve lavaş unu | Tam buğday | Makarna irmiği |
|---|---|---|---|---|---|
| Ulusal standart | ISIRI 103 | ISIRI 103 | ISIRI 103 | ISIRI 103 | ISIRI 103 |
| Yaklaşık kepek öğütme | 23–28% | 18–21% | 12–15% | 0–5% | Durum’a özgü öğütme |
| Toplam kül (kuru baz) | 0.380–0.500% | 0.550–0.650% | 0.800–1.00% | 1.30–1.70% | 0.700–0.900% |
| Toplam protein (kuru baz) | 7.0–10.0% | 10.5–12.5% | 10.0–12.0% | 11.5–13.5% | 12.0–15.0% |
| Yaş gluten | 20–27% | 27–31% | 24–27% | 22–26% | 26–32% |
| 132 µm elekte artık | Maks. 2,0% | Maks. 5,0% | 10–15% | 50–70% | İri granüler |
| Renk ve görünüm | Çok parlak beyaz, kristalimsi | Beyazdan krem | Kepek lekeli koyu krem | Kabuk parçacıklı açık kahve | Kehribar-sarı granüler |
Yıldız ununun daha düşük kepek öğütmesi ve daha yüksek külü, onu endüstriyel bisküvi ve sünger kek hatları için uygun olmaktan çıkarır. Daha güçlü gluten şekillendirme kalıplarında düzensiz hamur yayılımını kısıtlar ve fırında kırılma ve renk düzensizliğine yol açar.
3. Gelişmiş reolojik indeksler ve hamur davranışı
Kjeldahl ham protein tek başına sürekli hat hamur davranışını öngöremez. Hamurun fiziksel ve mekanik özellikleri farinograph, Chopin alveograph ve enzim aktivitesi ekipmanlarıyla ölçülmelidir.
Temel reolojik parametreler
- Farinograph: su absorpsiyonu, gelişim süresi, stabilite, yumuşama derecesi
- Chopin alveograph: tenasite (P), uzama (L), konfigürasyon oranı (P/L), deformasyon enerjisi (W)
- Alfa-amilaz aktivitesi: Hagberg–Perten Falling Number
- Nişasta bütünlüğü: mekanik olarak hasarlı nişasta yüzdesi
Farinograph hamur davranışı
- Su absorpsiyonu: kaliteli pastacılık noll unu tipik olarak %50–54 absorbe eder. Yüksek absorpsiyon genelde nişasta hasarını işaret eder ve düzensiz buharlaşma ile kek kabuğunda kabarcıklanmaya yol açar.
- Gelişim süresi: standart pastacılık unu zirveye 1,0–2,5 dakikada ulaşmalıdır; aşırı karıştırma enerji israfını önlemek için.
- Stabilite: kek ve gofret için optimum 1,5–3,5 dakikadır. 6 dakikanın üzerindeki stabilite endüstriyel kek ve bisküvi hatları için uygun olmayan sıkı gluten bağlarını gösterir.
- Yumuşama derecesi: 10–12 dakikalık karıştırma sonrası düşüş; daha yüksek yumuşama elastik geri yaylanma olmadan yumuşak bisküvi hamurlarına yardımcı olur.
Chopin alveograph ve baloncuk davranışı
- Tenasite (P): pastacılık unu için düşük tutulmalı, tipik olarak 35–55 mm.
- Uzama (L): pastacılık için optimum aralık 70–100 mm.
- P/L oranı: kek, kurabiye ve yumuşak bisküviler için 0,60’ın altında tutulmalıdır. 0,80’in üzeri piston dozajlayıcılardan geçmesi zor sert hamura yol açar.
- Deformasyon enerjisi (W): yumuşak kek/bisküvi unu 90–140 ×10⁻⁴ J aralığında olmalıdır. 200’ün üzerindeki değerler toplu ekmek veya lamine hamurlara uygundur.
Falling Number ve alfa-amilaz
- 200 s altı: tarlada çimlenme; kontrolsüz nişasta hidrolizi kek yapısını çökertir, yapışkan iç dokuya ve derin merkez çökmesine neden olur.
- 250–350 s: istenen pastacılık bandı — hücre duvarlarını zayıflatmadan Maillard aroması için yeterli indirgeyici şeker.
- 400 s üzeri: yetersiz enzim aktivitesi; kuru doku, daha düşük hava hacmi ve daha hızlı bayatlama.
4. Endüstriyel fırın ürünleri için pastacılık unu uyum matrisi
Yüksek hızlı konveyörler hammadde kalite hatasına az yer bırakır. Un özellikleri her ürünün formülasyonuna uygun olmalıdır.
| Hedef ürün | Protein % | Yaş gluten | Gluten indeksi | P/L | W (10⁻⁴ J) | FN (s) | Partikül boyutu |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sünger kek ve rulo kek | 7.5–8.5 | 22–24 | 60–70 | 0.40–0.50 | 90–120 | 250–300 | 125 µm altında %98 |
| Yağlı kek ve muffin | 8.5–9.5 | 23–25 | 65–75 | 0.50–0.65 | 110–130 | 260–320 | 125 µm altında %95 |
| Yumuşak kalıplı bisküvi | 7.0–8.0 | 20–23 | 55–65 | 0.35–0.45 | 80–100 | 280–350 | Daha iri; 100 µm’de %60 |
| Sert bisküvi ve kraker | 9.5–11.0 | 25–27 | 70–80 | 0.60–0.75 | 130–160 | 240–280 | 125 µm altında %80 |
| Milföy ve turta | 9.5–10.5 | 27–29 | 75–85 | 0.80–1.10 | 220–260 | 280–350 | 140 µm altında %90 |
| Gofret yaprakları | 7.0–8.0 | 19–21 | 50–60 | 0.30–0.40 | 70–90 | 300–360 | İnce, homojen toz |
Sünger kek gereksinimleri
Çırpılmış yumurta akı proteinlerinde hava kabarcıklarını tutmak sünger kekin merkezindedir. Güçlü gluten erken genişlemeyi engeller ve hücre duvarlarını kalınlaştırır. Un düşük proteinli ve hızlı çözünme ve homojen dağılım için ince mikronize olmalıdır.
Yumuşak kalıplı bisküvi gereksinimleri
Yumuşak bisküviler yağ ve şeker açısından zengindir; hamur geri yayılmamalıdır. Elastik hamur rotatif kalıplama sonrası büzülür ve yastık ambalajda kırılır. Minimum yaş gluten ve düşük gluten indeksi pazarlık konusu değildir.
Sert bisküvi ve kraker gereksinimleri
Kraker hamuru birden fazla şerit silindirden geçer ve lamine edilir. Un tutarlı ancak kontrollü elastik bir ağ gerektirir ki yapraklar yırtılmasın; ancak iç gerilim fırında bisküviyi büzmemelidir. Değirmenler bazen disülfit bağlarını zayıflatmak için küçük dozlarda sodyum metabisülfit veya proteaz ekler.
Milföy ve kruvasan gereksinimleri
Lamine hamurlar yüzlerce alternatif hamur ve yağ katmanı gerektirir. Fırın buhar basıncı katmanların ayrılması için elastik hamur filmleriyle tutulmalıdır. Çoğu pastacılık kullanımının aksine bu, W’nin 220’nin üzerinde olduğu daha güçlü noll un gerektirir; böylece gevrek, pullu yapı elde edilir.
Gofret yaprak gereksinimleri
Gofret hamuru dökme demir plakalara dökülen yüksek akışlı bir sıvıdır. Aktif gluten nozulları tıkar, plakalara yapışır ve yerel yanmaya neden olur. Gofret unu en düşük yaş gluten ve minimal nişasta hasarı gerektirir.
5. Öğütme teknolojisi, partikül boyutu ve un dinlendirme biyokimyası
Pastacılık unu öğütme ve optimizasyon adımları
- Birincil temizleme, taş ayırma ve nemlendirme (24–36 saat için %15,5–16,5 nem)
- Kırma silindirleriyle taneyi kepeği toz haline getirmeden açma
- Arıtıcılar ve yuvarlak eleklerle kepek parçacıklarını ayırma
- Düzgün silindirlerde minimal ısı stresiyle kademeli inceltme
- Doğal oksidasyonu tamamlamak için 10–21 gün dinlendirme siloları
Nemlendirme ve mekanik inceltme
Buğday temizlenir, sonra %15,5–16,5 neme getirilir. 24–36 saatlik nemlendirme kepeği elastik, endospermi kırılgan yapar. Aşırı inceltme basıncı nişasta taneciklerini ezerek hasarlı nişastayı artırır.
Partikül boyutu hedefleri
- 475 µm’den %100 geçiş
- 180 µm elekte %0,5’ten az artık
- 132 veya 125 µm’den %90–95’ten fazla geçiş
Geniş partikül dağılımı düzensiz hidrasyona yol açar: 50 µm altı ince fraksiyonlar hızla topaklanır, 150 µm üzeri parçacıklar nihai şekerlemelerde kuru ve kumlu kalır.
Un dinlendirme ve sülfhidril oksidasyonu
Öğütme sonrası unu hemen kullanmak büyük bir endüstriyel hatadır. Taze un gevşek, nemli ve yapışkandır; çünkü glutenin ve gliadin zincirlerindeki serbest sülfhidril (-SH) grupları tiyol–disülfit değişimini tetikler ve stabil yapıyı engeller.
15–22 °C’de silo dinlendirmesinin 10–21 günü boyunca atmosferik oksijen sülfhidril gruplarını yavaşça kovalent disülfit (S–S) köprülerine dönüştürür. Elastikiyet ve hamur gücü stabil bir dengeye ulaşır. Doğal lipoksijenaz sarı karotenoidleri de ağartır. Sürekli kek hatlarında taze un ciddi hacim kaybı ve duvar çökmesine neden olur.
6. Tesis KK, kabul testleri ve yasal limitler
Fabrika kapısındaki her noll un partisi standart numune alma, ISIRI 103’e göre fizikokimyasal testler ve ISIRI 2393’e göre hijyen kontrolleri gerektirir.
| Test parametresi | Ulusal limit | Yöntem | Aralık dışı hat riski |
|---|---|---|---|
| Nem | Maks. %14,2 | 105 °C fırın, ISIRI 2705 | Topaklanma ve küf aktivitesi |
| Toplam kül | 0.380–0.500% | 600 °C yakma | Kepek girişi; mat iç doku |
| Asitte çözünmeyen kül | Maks. %0,05 | Kaynar HCl ile sindirim | Taş/kum; yetersiz temizlik |
| Sulu pH | 5,6–6,5 | Potansiyometrik, ISIRI 37 | pH <5,4 yağ hidrolizini işaret eder |
| Asitlik (H₂SO₄ olarak) | Maks. 2,4° | NaOH ile asit–baz titrasyonu | Keskin tat, oksidatif bozulma |
| Sunn pest hasarlı buğday | Maks. %2,0 tane | Sayım + sedimantasyon | Böcek proteazı gluteni yok eder |
| Yaş gluten | 20–27% | Glutomatic yıkama | Sert bisküvi veya kek iç dokusu çöküşü |
| Gluten indeksi | 60–85 | Santrifüj kuvveti | İndeks <60: yapışkan, gevşek hamur |
| Kurşun kalıntısı | Maks. 0,15 mg/kg | Grafit fırınlı AAS | Birikimli toksisite; sağlık sertifikası geçersiz |
| Kadmiyum kalıntısı | Maks. 0,10 mg/kg | Grafit fırınlı AAS | Böbrek/kemik zararı; gıda yasası ihlali |
| Deoksinivalenol (DON) | Maks. 1000 µg/kg | HPLC | Isıya dayanıklı Fusarium mikotoksin |
| Bacillus cereus | Yasal cfu/g içinde | Mannitol yumurta sarısı agar | Fırına dayanıklı toksin; iplik bozulması |
| Küf ve maya | Yasal cfu/g içinde | ISIRI 2393 | Yüzey küfü; orta katman ekşimesi |
Asitte çözünmeyen kül, sunn pest hasarı veya fungal kontaminasyon başarısızlığı tesis laboratuvarı tarafından partinin tamamen reddi için gerekçedir.
7. Ambalaj standartları, depolama ve tedarik zinciri kontrolü
En iyi uygulama pastacılık unu tedarik zinciri
- Hava geçirmez dikişli çok katlı kraft veya lamine PP çuvallar
- Çuvallı atığı ortadan kaldırmak için mega tesislerde paslanmaz pnömatik dökme tankerleri
- Depo bağıl nemi %55–60 ve sıcaklık 22 °C altı
- Paletler duvarlardan 50 cm; en fazla 10 çuval katı
- FIFO rotasyonu ve kimyasal içermeyen haşere izleme
Endüstriyel ambalaj seçenekleri
- Lamine dokuma PP: 25, 40 ve 50 kg’da uzun mesafe için en iyisi — laminat nemli iklimlerde nem alışverişini engeller.
- Çok katlı kraft: premium ihracat paketleri için altın standart; daha az elektrostatik tozla mekanik nefes alabilirlik.
- Dökme paslanmaz tankerler: günde 20 t üzeri kullanan tesisler için değirmen silolarından tesis silolarına pnömatik transfer HACCP’yi destekler; işçilik, çuval lifi kontaminasyonu ve ağırlık kaybını azaltır.
Depolama dinamikleri
- Nem: bağıl nemi ≤%60 tutun; aksi halde lipaz aktifleşir ve un ekşer.
- Palet düzeni: zeminden ≥20 cm, duvarlardan ≥50 cm; en fazla 8–10 kat.
- FIFO: sıcak mevsimde 4 ayı, soğuk mevsimde 6 ayı aşmayın.
- Haşere: feromon tuzakları; alüminyum fosfit fümigasyonu yalnızca uzman gözetiminde tam havalandırma ile.
8. Pazar ekonomisi, maliyet unsurları ve bölgesel ticaret görünümü
Endüstriyel pastacılık unu üretimi buğday tahsisi ve sübvansiyonlara sıkı bağlıdır. ~27 Mt nominal öğütme kapasitesi ve ~11,5 Mt yerli kullanımla yaklaşık 15 Mt boş kapasite kalır. Önde gelen değirmenler bu nedenle modern ekipman çalıştırabilir ve endüstriyel alıcılara özel sınıflar sunabilir.
Pastacılık unu maliyet unsurları
- Resmi ticaret ve sanayi buğday tarifesi veya tonaj bazlı ithal buğday fiyatı
- Kepek öğütmeden kaynaklanan ağırlık kaybı (tanenin %25–28’i)
- Sert/yumuşak buğday harmanlama ve formülasyon maliyeti
- Ambalaj tipi ve kalınlığı (lamine PP veya kraft)
- Bühler hat amortismanı, enerji ve doğrudan işçilik
- Alıcının kantarına karayolu lojistiği
Yaklaşık 1,35 kg buğday, külü %0,450’nin altında olan kg pastacılık noll unu için öğütülür. Yaklaşık %25–28 hayvan yemi olarak daha ucuza satılan kepek olur. Değirmenler %8–9 protein pastacılık hedeflerine ulaşmak için sert Golestan/Huzistan buğdaylarını daha yumuşak batı yağmurlu stoklarla harmanlar.
Ticari bir avantaj 51. Madde geçici buğday kabulüdür: değirmenler Rus veya Kazak buğdayını kuzey limanlarından nihai ithalat vergisi olmadan ithal eder, işler ve noll unu HS 11010000 altında komşu pazarlara ihraç eder.
| Varış noktası | Baskın sınıf | Tercih edilen ambalaj | Aktif rakipler | İran transit avantajı |
|---|---|---|---|---|
| Irak | Noll un, orta–yüksek gluten | 50 kg PP çuvallar | Türkiye, BAE | Batı kara sınırları; hızlı karayolu teslimat |
| Afganistan | Çok amaçlı beyaz un | 50 kg çuvallar | Kazakistan, Özbekistan | Doğubon ve Milak üzerinden demiryolu/karayolu |
| Umman ve Katar | Körfez şartnamesine uygun premium noll un | 25 kg kraft | Türkiye, Hindistan, Avustralya | Kısa güney deniz koridorları |
| Ermenistan ve Kafkasya | Geleneksel tatlılar için yumuşak pastacılık unu | 25 kg konteyner paletleri | Rusya | Özel sınıflarla esnek partiler |
Iranco teknik RFQ’ları, kapasite kontrollerini ve İran değirmen ağı genelinde değirmen koordinasyonunu kolaylaştırır.
9. Sipariş öncesi ithalatçı ve tedarik kontrol listesi
- Sözleşmede kuru baz kül limitlerini sabitleyin — belirsiz “beyaz un” ifadesini kabul etmeyin
- Nihai ürün için sayısal protein ve yaş gluten aralıklarını belirtin
- Alveograph P/L ve W kabul pencerelerini tanımlayın
- En az 10–14 gün un dinlendirmesinin yazılı kanıtını isteyin
- Mühürlü saklama numunesi alın ve ana yüklemeden önce bağımsız test edin
- ISIRI 2393’e uygun mikrobiyoloji sertifikalarını zorunlu kılın
- COA’da pestisit kalıntıları, kurşun, kadmiyum ve mikotoksinleri kontrol edin
- Partiler arası protein dalgalanmasını ±%0,3 ile sınırlayın
- Çuval laminatı, kumaş gramajı, dikiş mukavemeti ve streç paletleme tanımlayın
- Temiz, kokusuz, sağlam su geçirmez örtülü araçlar belirtin
- Varış testi anlaşmazlıkları için laboratuvar tahkim maddesi ekleyin
10. Doğru fiyat teklifi için gönderilecekler
- Un tipi/sınıfı: hedef kepek öğütmeli pastacılık noll un
- Toplam kül (kuru baz): maks. %0,450 veya %0,500
- Protein (kuru baz), örn. Kjeldahl ile %8,0–9,0
- Yaş gluten ve gluten indeksi, örn. indeks 60–70 ile %22–24
- Falling Number penceresi (saniye)
- Özel reoloji: hat hassas ise P/L ve W bantları
- Granülasyon: 180 ve 132 µm eleklerde geçiş oranları
- Sipariş hacmi ve teslimat sıklığı (günlük/haftalık/aylık sevkiyat)
- Ambalaj: lamine PP, 3 katlı kraft veya dökme tanker
- İhracat siparişleri için kesin teslim noktası ve Incoterms
Alıcılar bu RFQ’yu Iranco üzerinden iletebilir; böylece önde gelen değirmenler aynı teknik şartlarla teklif verir.
11. Iranco ile endüstriyel pastacılık unu talebi
Stabil endüstriyel pastacılık unu tedariki mevsimlik spot alım değildir. Gluten yapısı veya partikül boyutundaki küçük dalgalanmalar milyonlarca kayıpla şekillendirme ve pişirme ekipmanını durdurabilir. Yıl boyu fizikokimyasal homojenlik, dinlendirilmiş yükler ve hijyen kontrolü tedarik ve KK ekiplerinin temel kaygılarıdır.
Iranco şekerleme, çikolata, kek ve bisküvi tesislerini İran’ın en iyi donanımlı değirmenleriyle buluşturur. Endüstriyel alıcılar protein %, gluten indeksi, çuval tipi ve dökme veya paletli taşımayı resmi talep olarak kaydedebilir.
12. Analitik özet
Endüstriyel fırıncılıkta pastacılık unu doku, gözeneklilik, gevreklik ve hacmi belirleyen hassas bir biyokimyasal sistemdir. Tedarik yalnızca fiyat kararlarından tahıl mühendisliği metriklerine kaymıştır: glutenin/gliadin viskoelastisitesi, alveograph W, Falling Number ve kül. Yüksek hızlı hatlar hammadde deneme yanılmaya yer bırakmaz. Geçerli COA’larla satın alma, un dinlendirmesini izleme ve ulusal standartlara uyma verim ve sermaye getirisini korur.
SSS
Pastacılık unu proteininin ekmek unundan çok daha düşük olması neden gerekir?
Su ile buğday proteinleri sürekli bir gluten ağı oluşturur. Kek ve bisküvide güçlü elastik gluten düzensiz gaz genişlemesini engeller ve yoğun, büzülmüş iç dokuya yol açar. Pastacılık unu yumuşaklık ve gevreklik için yaklaşık %7–10 protein gerektirir.
ISIRI 103 altında noll ve yıldız unları nasıl farklılaşır?
Noll un merkezi endospermden %23–28 kepek öğütmeyle alınır; kül maks. %0,500. Yıldız un daha az kepek öğütür (~%18–21), kül %0,650’ye kadar ve daha yüksek protein — toplu ekmeklere daha uygun.
Düşük Falling Number endüstriyel kek hatlarına ne yapar?
200 s altı Falling Number yüksek alfa-amilaz demektir. Fırında nişasta fazla parçalanır, hamur aşırı gevşer, kabuk nemli kalır ve merkezler çöker.
Sürekli hat bisküvileri kalıplama sonrası neden büzülür?
Büzülme genelde yüksek gluten, yüksek gluten indeksi veya dengesiz alveograph P/L’den gelir. Yaylanan hamur rotatif şekillendirme sonrası geri çekilir ve geometriyi bozar.
Taze öğütülmüş un pastacılık tesislerinde neden yasaklanır?
Serbest -SH grupları hamuru gevşek ve yapışkan tutar. 10–21 günlük doğal oksidasyon sonrası stabil S–S köprüleri oluşur ve mekanik davranış yerleşir.
Alıcılar stabil, şartnameye uygun pastacılık ununu nasıl tedarik eder?
Kesin bir COA (kül, protein, yaş gluten, reoloji) ile başlayın. Talebi Iranco üzerinden göndererek farinograph laboratuvarı ve saklama numunesi olan değirmenleri ön seçime alın.
Noll un için temel saflık indeksleri nelerdir?
Kuru baz toplam kül, asitte çözünmeyen kül (silika/kum) ve elek partikül boyutu buğday temizliği ve kepek ayırma doğruluğunun temel göstergeleridir.
Dökme tanker teslimatının çuvallara göre avantajları nelerdir?
Dökme boşaltma işçiliğini, çuval yapışkanlığından kaynaklanan ağırlık kaybını, iplik/lif kontaminasyon riskini ve yırtılma firelerini ortadan kaldırır; hijyenik hat güvenliğini artırır.
Öne Çıkan Ürünler
İlgili Yazılar