Fizikokimyasal özellikler, ileri reoloji, rotary/wire-cut/laminator uyumu ve endüstriyel standartlar
Uzman rehber · Kalite ve standartlar
Bisküvi unu: sürekli endüstriyel hatlar için teknik özellikler
Fizikokimyasal özellikler, ileri reoloji, sürekli hat ekipman uyumu ve endüstriyel standartlar — Iranco Dergisi.
Bu rehber, yüksek hızlı bisküvi hatları için yumuşak buğday ununun fizikokimyasal gereksinimlerini, reolojik indeksleri ve proses kriterlerini açıklar. Üretim yöneticileri, KK uzmanları ve tüccarlar unu rotary kalıp, tel kesim ve laminatörlerle eşleştirirken checking, snap-back ve boyutsal sapmayı kontrol edebilir.
Güçlü gluten ağları gerektiren ekmek hatlarının aksine, sürekli bisküvi tesisleri daha zayıf proteinli ve düşük elastik geri dönüşlü yumuşak buğdaya dayanır. Partiler arası küçük değişimler doğrudan kalıp boşaltmayı, fırın yayılımını ve otomatik paketlemeyi bozar.
1. Pazar yapısı ve ekonomi
İran’ın şekerleme ve bisküvi sektörü önemli bir katma değer segmentidir. ~30 m/dk’yı aşan tünel hatlarında operatörler zayıf unu hamur dinlendirerek veya yağı ayarlayarak telafi edemez — un tanımlı toleranslarla hassas bir hammaddedir.
Yerel buğdayın çoğu ekmek tipidir; önde gelen değirmenler bisküvi sınıfı için düşük proteinli, yüksek nişastalı merkez endosperm çıkarmak üzere silo partilerini ayırır veya özel öğütme diyagramları kullanır.
2. Un türleri ve bisküvi sınıfı
| Tür | Ekstraksiyon | Protein | Kül | Hat davranışı |
|---|---|---|---|---|
| Bisküvi (yumuşak) | 70–75% | 8–9.5% | 0.45–0.55% | Zayıf gluten, yüksek yayılım |
| Kek | 68–72% | 7.5–8.5% | 0.40–0.50% | Yüksek hamur viskozitesi |
| Ekmek | 78–82% | 11.5–13.5% | 0.60–0.75% | Güçlü gluten |
| İrmik | 65–70% | 13–15% | 0.75–0.90% | Sert, iri tanecikler |
3. Kritik fizikokimyasal limitler
| İndeks | Aralık | Spes dışı etki |
|---|---|---|
| Nem | 13–14.2% | Formül su sapması, silo bozulması |
| Protein | 8–9.5% | Elastik hamur, sert ısırış |
| Yaş gluten | 22–26% | Çıtırlık kaybı |
| Gluten indeksi | 40–65% | Snap-back, kalıp bozulması |
| Kül | 0.45–0.55% | Koyu renk, mat yüzey |
| Hasarlı nişasta | <6% (maks. 6.2%) | Checking, sahte su alımı |
| Düşme sayısı | 280–350 s | Yapışkanlık, düzensiz kızarma |
4. Reoloji: alveograf, farinograf, SRC
Alveograf: P 30–50 mm, L 80–120 mm, P/L 0.30–0.55, W 80–120 J. Farinograf: su alımı 50–54%, gelişim 1–2 dk, stabilite 1.5–3.5 dk. SRC: su <52%, sakaroz <92%, sodyum karbonat <66%, laktik asit 85–100%.
5. Ekipmana göre protein aralıkları
| Sistem | Protein | P/L | Kritik davranış |
|---|---|---|---|
| Rotary kalıp | 8–8.5% | 0.30–0.40 | Temiz boşaltma |
| Tel kesim | 8.5–9% | 0.35–0.45 | Düzenli nozul akışı |
| Laminatör | 9.5–10.5% | 0.40–0.60 | Yırtılma veya büzülme yok |
6. Fırın yayılımı ve bölgeler
Yayılım faktörü protein ve hasarlı nişasta düştükçe artar. Bölge 1 (160–180°C) kabartma gazlarını genişletir; bölge 2 (200–220°C) nişasta/protein yapısını sabitler; bölge 3 kurutur ve Maillard ile renk verir.
7. Una bağlı yapısal kusurlar
Checking yüksek hasarlı nişasta ve nem gradyanlarını izler. Snap-back yüksek P/L veya ekmek ununu izler. Blistering buharı engelleyen güçlü yüzey glutenini izler. Sert doku protein >10% ile ilişkilidir.
8. Ulusal standartlar ve kirleticiler
- ISIRI 103 — buğday unu ve test yöntemleri.
- ISIRI 37 — bisküvi ürün limitleri.
- ISIRI 2395 — şekerleme girdileri mikrobiyolojisi.
- DON, aflatoksin ve ağır metal limitleri; klor/bromat ağartıcıları yasak.
9. GTİP, dökme depolama ve lojistik
Buğday unu için HS 11010000. Yüksek hızlı çalışmadan önce unu 10–15 gün dinlendirin. Dökme silolar akışkanlaştırma ister; torbalı ihracat palet, duvar mesafesi ve deniz konteynerlerinde kurutucu gerektirir.
10. Satın alma ekonomisi
Buğday maliyetin %75–85’idir; %70–72 ekstraksiyonlu bisküvi sınıfı %82 ekmek unundan %8–12 daha pahalıdır. Parti başına alveograf/farinograf KK, müşteri hattı duruşundan ucuzdur.
11. Sipariş öncesi kontrol listesi
- İmzalı COA ile protein 8–9.5%
- W 80–120 J ve P/L <0.55
- Hasarlı nişasta <6%
- Farinograf su alımı 50–54%
- Düşme sayısı 280–350 s
- Kül 0.45–0.55%
- Yayılım faktörü için pilot pişirme
12. Fiyatlandırma için bilgiler
- Kimyasal spesifikasyonlar ve nem tavanı
- W, P/L ve SRC limitleri
- Şekillendirme teknolojisi
- Hacim, ambalaj türü ve Incoterms
- Helal, üçüncü taraf denetim, gerekirse DON testleri
Özet
Verimli bisküvi üretimi %8–9.5 proteinli yumuşak un, %6 altında hasarlı nişasta ve P/L 0.55 altında W 80–120 J alveograf değerleriyle başlar — satın alma spesifikasyonlarına yazılarak yayılım korunur, checking önlenir ve paketleme hatları çalışır.
SSS
Hasarlı nişasta neden düşük?
Ekstra bağlı su fırında buharlaşır ve soğutmadan sonra checking yapar.
Neden ekmek unu değil?
Güçlü elastik gluten parçaları büzüp sert ısırış verir.
Rotary vs laminatör?
Rotary %8–8.5 protein; laminatör sürekli levha için %9.5–10.5.
Iranco üzerinden tedarik?
Teknik spesifikasyon ve hacim gönderin; donanımlı İran değirmenleri eşleştirilsin.
Öne Çıkan Ürünler
İlgili Yazılar