Bölgesel hasat örüntüleri, standart teknik özellikler, temizleme ve optik ayırma teknolojisi, karantina gereksinimleri ve uluslararası pazarlama stratejileri
İhracat Rehberi · Baklagiller · Maş
İran Maşı; Toptan Alım, Ayıklama ve İhracat Rehberi
Bölgesel hasat kalıpları, standart teknik özellikler, temizleme ve optik ayıklama teknolojisi, karantina gereksinimleri ve uluslararası pazarlama stratejilerinin kapsamlı analizi.
Bu uzman rehber, İran maşının değer zincirini, kalite ölçütlerini, endüstriyel işleme süreçlerini ve fiyatlandırma değişkenlerini inceler. Ticaret yöneticileri, işleme fabrikaları ve uluslararası ithalatçılar, sunulan göstergelere dayanarak parti kalite risklerini yönetebilir; tedarik, laboratuvar değerlendirmesi ve ihracat sözleşmelerini teknik güvenle yönlendirebilir.
| Temel gösterge | Değer veya teknik özellik |
|---|---|
| Uluslararası uyumlu tarife kodu | HS 071331 |
| Ulusal kalite referans standardı | ISIRI 99 (maş özellikleri ve test yöntemleri) |
| Azami ticari nem toleransı | En fazla %12,0 |
| Süper ayıklama minimum fiziksel saflığı | %99,8 |
Bilimsel adı Vigna radiata olan maş, uluslararası pazarlarda baklagil ailesinin en stratejik tohumlarından biridir; yüksek besin değeri, bitkisel protein yoğunluğu ve kararlı amino asit profili sayesinde gıda güvenliği ve işleme endüstrilerinde temel rol oynar. İran tarımında kısa büyüme döngüsü ve sıcak iklimlere fizyolojik uyumu nedeniyle, tahıl hasadından sonra yaz ekim rotasyonunun kilit ürünüdür. Toprakta biyolojik azot fiksasyonuna ek olarak, iç pazarda, Körfez ülkelerinde ve Orta Asya’da yüksek ticari talepli değerli bir ürün üretir.
Modern baklagil ticareti; standartlara sıkı uyum, boyut homojenliği, kabuk parlaklığı ile mikrobiyal ve kimyasal kirletici kontrolüne dayanır. Endüstriyel hazırlık, hassas mekanik temizleme ve optik sortex ayırıcılar olmadan gümrük kapılarına giren partiler, fiyat düşüşü, ağır cezalar ve ihracat varışlarında gümrükten geçmeme riskiyle karşılaşır. Bu nedenle fizikokimyasal özellikler, hasat sonrası işleme teknolojileri, bitki karantina kuralları ve gümrük prosedürlerinin bilinmesi; dış ticaret aktörleri, toptan alıcılar ve ambalaj endüstrileri için stratejik kararların ön koşuludur.
1. İran’da maş üretim coğrafyası, ekim kuşakları ve iklim avantajları
İran’da maş tarımı, yaz mevsiminde su kaynakları yönetimi ve sıcaklık kalıplarıyla yakından bağlantılıdır. Ürün çoğunlukla iyi drenajlı tınlı–killi topraklarda ekilir; bakla dolum aşamasındaki yüksek ısı ihtiyacı, ticari üretim için belirli coğrafi menşeleri belirler.
Huzistan ve Karun havzası tarım merkezleri
Huzistan ili, ekim alanı ve üretim hacminde ülke birincisidir. Shushtar, Dezful, Gotvand, Ahvaz, Shush ve Bavi ovaları ana tarım merkezleridir. Bu bölgede maş tohumu, buğday ve arpa hasadından hemen sonra Khordad sonu ile Tir ortasına (haziran sonu – temmuz ortası) ekilir. Yoğun güneş ve yüksek yaz sıcaklık ortalaması, kotiledonda kuru madde birikimini hızlı ve yoğun kılar. Hasat Shahrivar sonundan başlayıp Aban ortasına kadar sürer. Huzistan tarlalarından gelen taneler koyu yeşil renk, daha kalın mumsu kütikül ve işleme sırasında kırılmaya karşı uygun fiziksel direnç gösterir. Irak’a yönelik ihracat talebinin önemli kısmı Huzistan çıkışlarından karşılanır.
Fars ovaları ve dağ eteği bölgeleri
Fars ili, İran’da ikinci büyük maş üretim kuşağıdır. Marvdasht, Kazerun, Firuzabad ve Darab ilçeleri geniş alanları yazlık maş ekimine ayırır. Ilıman yüksekliklerdeki gece–gündüz sıcaklık farkı tane boyutunu olumlu etkiler ve bin tane ağırlığını yükseltir. Hasat dönemi genellikle Mehr başından Aban sonuna uzanır. Daha iri tane ve daha yumuşak nişasta dokusu nedeniyle ev tipi ambalaj fabrikaları ile premium gıda dağıtımcıları arasında yüksek talep görür.
Kuzey ve batı bölgeler ile dönemsel arz takvimi
Golestan ve Mazandaran ovalarında maş çoğunlukla buğday ve kolza hasadından sonra sonbahar veya ilkbahar ekimi olarak yetiştirilir. Kuzey kuşağı ürünü çok ince, şeffaf kabuklu ve hızlı pişer; ancak Hazar kıyısında hasat sırasındaki yüksek bağıl nem nedeniyle başlangıç nemi daha yüksektir ve fungal bozulmayı önlemek için taneler hemen endüstriyel kurutuculara alınmalıdır. İlam, Lorestan, Kohgiluyeh ve Boyer-Ahmad, Sistan ve Belucistan ile Hürmüzgan diğer yerel ekim bölgeleridir. Bu iklimsel yayılım, taze maşın İran tedarik zincirine yaz sonundan sonbahar sonuna kadar yaklaşık dört aylık pencerede sürekli girmesini sağlar.
2. İran’da ticari maş türleri ve kalibrasyon sınıflandırması
Baklagil piyasası literatüründe maş; kütikül (dış kabuk) özellikleri, ışık yansıtması, fiziksel kalibre ve pişirme sırasında doku tepkisine göre iki ticari kategoriye ayrılır.
Parlak yeşil maş (yağlı görünüm)
Bu tip parlak, düzgün ve şeffaf kabuk ile doğal mumsu tabakaya sahiptir. Parlaklık, kütikül yüzeyinden homojen ışık yansımasından kaynaklanır; sentetik yağ eklenmesinden değildir. Üstün görsel etki nedeniyle lüks ambalaj şirketleri, hipermarketler ve Körfez ithalatçılarının birincil tercihidir. Hücresel yapı çok yoğundur; bu nedenle taşıma ve mekanik işlemede en düşük kotiledon ayrılması ve kırılma oranını gösterir.
Mat yeşil maş
Mat, ışık yansıtmayan ve nispeten pürüzlü dokulu kabuğa sahiptir. Dış tabaka daha ince ve bitkisel mikrofilament açısından zengindir; bu da ıslatma ve pişirmede daha hızlı su emilimini sağlar. Mat maş, endüstriyel filiz üretim birimleri, konserve fabrikaları ile maş unu ve nişasta değirmenleri için pratik tercihtir; çünkü ıslatmanın ilk 20 dakikasında hidrasyon katsayısı parlak örneklere göre yaklaşık %18 daha yüksektir.
Kalibrasyon ve ticari tane boyutları
Boyut ayrımı, endüstriyel standart oluklu ve yuvarlak metal eleklerle yapılır. Bu sınıflandırma, taban fiyatı ve varıştaki kullanım amacını belirler:
- İnce kalibre (çap 3,2 mm altı): bin tane ağırlığı 32–38 g; filiz hatları, nişasta ve zenginleştirilmiş diyet formülasyonları.
- Orta kalibre (çap 3,2–3,6 mm): bin tane ağırlığı 39–48 g; en yaygın hane tüketimi göstergesi ve Irak’a dökme ihracatta en yüksek pay.
- İri veya süper jumbo kalibre (çap 3,6 ve 3,8 mm üzeri): bin tane ağırlığı 50–62 g; Körfez pazarlarında en yüksek ticari değer oranı.
| Ticari özellik | Parlak yeşil maş | Mat yeşil maş | İri kalibre (jumbo) |
|---|---|---|---|
| Görsel parlaklık | Tamamen parlak, camsı ve ışık yansıtan | Donuk, mat, yüzey parlaklığı yok | Orta–yüksek parlaklık |
| Kabuk kalınlığı | Kalın, yüksek doku bütünlüğü | İnce ve gözenekli | Orta–kalın |
| Su emilim davranışı | Kademeli emilim, homojen pişirme | Çok hızlı emilim ve hacimsel genleşme | Standart ıslatma süresi |
| Ayıklamada kotiledon oranı | %0,5 altı | Yaklaşık %1–1,5 | %0,3 altı |
| Bin tane ağırlığı (g) | 42–50 | 38–45 | 52–60 |
| Ana pazar kullanımı | Lüks ambalaj, BAE ihracatı | Filiz, konserve, un değirmenciliği | İkram ve premium mağazalar |
3. Teknik özellikler, laboratuvar göstergeleri ve referans standartlar
Maş kalite değerlendirmesi; partinin ulusal ve uluslararası standartlara tam uyumunu doğrulamak için fiziksel, kimyasal ve hijyen değişkenlerinin hassas ölçümünü gerektirir.
İran Ulusal Standardı No. 99 (ISIRI 99) kuralları
Bu standart, maşın fiziksel ve kimyasal özelliklerini ile test yöntemlerini tanımlar. Belgeye göre maş; premium, birinci ve ikinci dereceye ayrılır; kusur eşikleri kütle yüzdesi olarak hesaplanır.
Uluslararası Codex ölçütleri (CXS 171-1989)
Tam kuru baklagiller için Codex standardı, küresel ticarette parti kabulünün ana temelidir. Anormal tat ve koku olmaması, canlı böcek yokluğu, organik ve mineral madde sınırları ile nem kontrolüne dayanır.
Analitik testler ve analiz sertifikası (COA) gereksinimleri
- Nem testi (azami %12 — 105°C fırın ısıl yöntemi)
- Fiziksel saflık (optik ayırmadan sonra minimum %99,5)
- Ağır metal testi (kurşun < 0,2 ppm, kadmiyum < 0,1 ppm)
- Mikotoksin testi (toplam aflatoksin < 10 ppb, B1 < 5 ppb)
- Pestisit kalıntısı testi (fosfin, malathion ve klorpirifos MRL’leri)
- Mikrobiyoloji testi (Salmonella yokluğu, Escherichia coli < 10 CFU/g)
Pestisit kalıntısı ve mikotoksin toleranslarının izlenmesi
Tarlalarda yaygın kullanılan pestisitler — malathion, deltametrin ve klorpirifos — ihracattan önce İran Ulusal Standardı No. 13116 ve hedef ülke standartlarına göre kontrol edilmelidir. Depo fumigant insektisitlerinde kalan fosfin gazı 0,01 mg/kg’yi aşmamalıdır. Ulusal Standart No. 5925’e göre toplam aflatoksin limiti 10 µg/kg, aflatoksin B1 ise 5 µg/kg’dir. Ayrıca Ulusal Standart No. 12968’e göre azami kurşun 0,2 mg/kg, kadmiyum 0,1 mg/kg’dir.
| Test değişkeni | 1. derece azami limit | Premium (süper ayıklama) limit | Yöntem / referans |
|---|---|---|---|
| Nem | Azami %12,0 | Azami %10,5–11,0 | 105°C fırın (ISIRI 99) |
| Fiziksel tane saflığı | Minimum %98,5 | Minimum %99,8 | Ağırlık ayrımı ve elek |
| Mineral yabancı madde | Azami %0,1 | Mutlak sıfır | Yıkama ve taş ayırma |
| Organik yabancı madde | Azami %0,2 | Azami %0,05 | Hava ayrımı |
| Zararlı hasarlı taneler | Azami %0,5 | Azami %0,1 | Görsel sayım |
| Kırık ve yarılmış taneler | Azami %1,5 | Azami %0,3 | Oluklu elek |
| Renk değişmiş taneler | Azami %1,0 | Azami %0,2 | Optik sortex / IR |
| Olgunlaşmamış ve buruşuk taneler | Azami %2,0 | Azami %0,5 | Yerçekimi eleme |
| Toplam aflatoksin | 10 µg/kg | 5 µg/kg | HPLC |
| Kurşun | 0,2 mg/kg | < 0,1 mg/kg | Grafit fırın AAS |
| Kadmiyum | 0,1 mg/kg | < 0,05 mg/kg | Atomik absorpsiyon spektroskopisi |
4. İşleme mühendisliği ve endüstriyel hatlar: temizleme, parlatma ve optik ayıklama
Ham maş partisinden ihracat standartlı ürüne dönüşüm, çok aşamalı mekanize bir işleme hattı gerektirir. Bu aşamalardan herhangi birinin eksik uygulanması görsel kaliteyi düşürür ve alıcı testlerinde reddedilme oranını artırır.
- Aşama 1 — Ön temizleme ve toz alma: Santrifüj emiş fanları asılı toz, bitki poleni ve samanı ayırır; elekler kaba atık ve ince toprağı uzaklaştırır.
- Aşama 2 — Yerçekimi taş ayırma: Titreşimli havalandırma yatağı, tane ile aynı çaplı taş ve topakları yoğunluğa göre ayırır.
- Aşama 3 — Yoğunluk masası: Daha düşük özgül ağırlıklı zararlı hasarlı ve olgunlaşmamış taneler katmanlanır ve uzaklaştırılır.
- Aşama 4 — Mekanik parlatma: Keçe fırçalar veya pamuk silindirler mineral tortuları temizler ve kütikülün doğal yağını homojenleştirir.
- Aşama 5 — Optik ve lazer sortex: Renkli ve kızılötesi kameralar lekeli, renk değişmiş taneler ile yabancı partikülleri basınçlı hava darbesiyle atık kanalına gönderir.
- Aşama 6 — Kalibrasyon titreşim eleği: Yarılmış, kırık veya istenen kalibre dışı taneler elenir; tamamen homojen parti elde edilir.
5. Tane kusurları, kalite kaybı ve parti kalite kontrol yöntemleri
Baklagil böceği ve standart fumigasyon yöntemleri
Dört noktalı baklagil böceği (Callosobruchus maculatus), özellikle sıcak mevsimlerde maş partileri için başlıca tehdittir. Dişi böcek yumurtalarını kabuğa bırakır; larva kotiledona girdikten sonra nişasta içeriğiyle beslenir.
- Karantina deposunda alüminyum fosfit (fosfin) tabletleriyle doğru fumigasyon.
- Yaygın doz: her metreküp alan için 2–3 tablet; 20°C üzeri sıcaklıkta en az 5–7 gün ve haznenin tam sızdırmazlığı.
- Fumigasyon sonrası, kalan fosfin 0,01 ppm altına inene kadar zorunlu havalandırma.
Su geçirmez (sert / hardseed) tane olgusu
Tarlada olgunlaşma sırasında aşırı yüksek sıcaklık veya doğrudan ısıyla hızlı kurutma, dış tabakayı sertleştirir ve suya geçirimsiz kılar. Numune 20°C distile suda 18 saat bekletildikten sonra tanelerin %1,5’inden fazlası su emmemişse, parti premium kalite standartlarından düşer.
Lekelenme, renk değişimi ve fungal bozulma
%65 üzeri bağıl nemde stok birikimi veya %12 üzeri nemle yükleme, küf üreme hızını artırır. Kızılötesi sortex sistemleri ve ambalaj öncesi hassas nem kontrolü, bu ticari zararı önlemenin pratik yoludur.
6. İran maşı hedef ihracat pazarlarının anatomisi
İran’ın coğrafi konumu, çevre yüksek tüketimli varış noktalarına ekonomik transit maliyetlerle erişim sağlar. İhracat başarısı, her pazarın talep yapısı, tüketici davranışı ve idari kurallarının anlaşılmasını gerektirir.
Irak pazarı
- Sınır kanalları: Mehran ve Khosravi (Bağdat ve merkez); Shalamcheh ve Chazabeh (Basra, Necef, Kerbela); Parvizkhan, Bashmaq ve Tamarchin (Kürdistan Bölgesi).
- Gereksinimler: Yetkili denetim şirketlerinden uygunluk sertifikası (CoC); Arapça ve İngilizce etiket — ürün adı, kalite derecesi, üretim ve son kullanma tarihi, ihracatçı adı ve menşe ülke.
Birleşik Arap Emirlikleri pazarı
Dubai Jebel Ali limanı, birinci derece ve süper ayıklama maş için Orta Doğu’nun yeniden dağıtım merkezidir. Dubai gıda güvenliği standartları %11 altı nem, canlı böcek yokluğu ve Körfez standardına (GSO) uyum ister. Partiler genellikle yeni 25 kg torbalarda paletlenmiş teslim alınır.
Rusya ve Avrasya Birliği
Endüstriyel filizlenme, diyet gıdalar ve nişasta talebi artmaktadır. Rus alıcılar %93 üzeri çimlenme gücü ve Avrasya Gümrük Birliği’ne uygun bitki sağlığı karantina sertifikasını inceler. Taşıma, İran’ın kuzey limanlarından Astrahan’a veya Azerbaycan kara hatları üzerinden yapılır.
| Gösterge | Irak | BAE | Rusya ve Avrasya |
|---|---|---|---|
| Talep hacmi | Çok yüksek; günlük tüketim | Yüksek; tüketim ve yeniden ihracat | Büyüyen; sağlık gıdası |
| Talep edilen sınıf | Birinci derece temizlenmiş veya standart sortex | Lazer süper ayıklama parlak | Kırılmasız filizlenme sınıfı |
| Baskın ambalaj | 30 ve 50 kg PP torba | Palet üzerinde 25 kg lamine torba | 25 kg çok katmanlı nem bariyerli torba |
| Etiket | Arapça ve İngilizce | Arapça ve İngilizce | Rusça ve İngilizce |
| Ana taşıma | Kara sınırı tır | 20 ft FCL konteyner | Hazar deniz veya karma karayolu |
7. Gümrük tarife kodu, tahliye kuralları ve uluslararası ticaret belgeleri
Maşın altı haneli kodu, küresel uyumlu sınıflandırma sisteminde 071331 satırı altında yer alır; kabuğu soyulmuş kuru baklagil tohumlarından Vigna mungo ve Vigna radiata türlerini kapsar.
- 07133190: İnsan tüketimine yönelik, tohum hariç, bütün veya kırılmış yenilebilir maş.
- 07133210: Resmi tohum sertifikalı, ıslah edilmiş ve temizlenmiş maş tohumu.
İran gümrüğünden ihracat için zorunlu belgeler (EPL)
- Ticari fatura (Commercial Invoice)
- Paketleme listesi (Packing List)
- Menşe şahadetnamesi (Certificate of Origin) — ticaret odası onaylı
- Bitki sağlık sertifikası (Phytosanitary Certificate)
- Dezenfeksiyon ve fumigasyon sertifikası (Fumigation Certificate)
- Yükleme öncesi denetim sertifikası (COI) — uluslararası denetim şirketlerinden
8. Ambalaj mühendisliği ve lojistik protokolleri
- Dokuma polipropilen (PP) torbalar: 25 ve 50 kg kapasite; nemli güzergâhlarda iç polietilen (PE) liner ile.
- Big-bag: Endüstriyel işleme hatları için alt boşaltma hunili 1 ve 1,2 ton paketler.
- MAP ambalaj: Çok katmanlı vakum torbalara azot enjeksiyonu; oksijen %0,5 altına.
- Konteyner paletleme: 120×100 cm palet, tavandan 10 cm mesafe ve konteyner terlemesini kontrol için nem emici torbalar (silika jel veya kalsiyum klorür).
9. Maliyet analizi, toptan fiyat değişkenleri ve rakipler
- Hasat takvimi: Mehr ve Aban, Huzistan ve Fars arz zirvesi ile yıllık en düşük taban fiyat; kış ve ilkbaharda depolama ve zararlı kontrolü nedeniyle %25–40 artış.
- Temizleme fire katsayısı: Sortex sınıfına ulaşmak için %5–10 ağırlık kaybı atığı.
- Çimlenme gücü göstergesi: %93 üzeri testli filizlenme partileri genellikle %10–15 daha yüksek işlem görür.
| Rakip ülke | Ana avantaj | Ana zorluk | Fiyat seviyesi | Ana pazarlar |
|---|---|---|---|---|
| Myanmar | Yüksek ölçekli üretim ve depolama hacmi | Orta kalite ve mevsimsel istikrarsızlık | Ucuz–orta | Hindistan, Çin, Endonezya, BAE |
| Avustralya | İri tane ve sınıf bütünlüğü | Maliyet ve okyanus navlunu | Pahalı | Japonya, AB, Hindistan |
| Özbekistan | Yaz üretimi ve düşük işgücü maliyeti | Serbest liman erişimi yok | Orta | Çin, Rusya, Kazakistan |
| İran | Üstün tat, hızlı pişirme, doğal parlaklık, liman yakınlığı | Hasat sonrası mekanize ekipman çeşitliliği | Katma değerli rekabetçi | Irak, BAE, Umman, Rusya |
10. İşleme endüstrilerinde maşın endüstriyel kullanımları ve bitkisel protein zinciri
Filiz üretim endüstrileri
Tohumlar dinlenme dönemini tamamlamış olmalı, kurutucularda 45°C üzeri ısıya maruz kalmamış olmalı ve Salmonella gibi patojen bakterilerden tamamen arınmış olmalıdır.
Nişasta çıkarma, şeffaf vermişel ve izole protein
Yüksek jelleşme ve şeffaflığa sahip maş nişastası, cam vermişel (Glass Noodles) hatlarında kullanılır. %75 üzeri saflıklı maş protein izolatı, soya ve yumurta alerjenlerinin yokluğu nedeniyle bitkisel hamburgerler ve spor diyet içeceklerinde stratejik bir hammaddedir.
11. Sipariş kaydı öncesi ithalatçı kontrol listesi
- Laboratuvar referans elekleriyle milimetre cinsinden kesin tane kalibresinin belirlenmesi.
- Sözleşmede sınıfın açık yazılması (temizlenmiş, birinci derece, optik süper ayıklama).
- Azami nemin belirlenmesi (%11,5–12).
- ISO 17025 akrediteli laboratuvarlardan COA onayı alınması.
- Canlı böcek, larva, pupa ve baklagil böceği hasarı yokluğu şartı.
- 24 saatlik ıslatma testine dayalı sert (hardseed) tane oranının ölçülmesi.
- Ambalaj malzemesi ve katmanlarının belirlenmesi (PE liner’lı PP).
- Menşede fosfin fumigasyon ve dezenfeksiyon sertifikası zorunluluğu.
- Yükleme öncesi numune alma ve COI düzenlemesi için uluslararası denetim şirketi varlığı.
- Varış gümrük mevzuatına uygun etiket taslağının koordinasyonu.
- Incoterms şartı, güzergâh risk sorumluluğu ve mal sigorta poliçesinin belirlenmesi.
12. Kesin fiyat için hangi bilgiler gönderilmeli?
- Maş tipi: parlak yeşil veya mat yeşil.
- İşleme sınıfı: çift temizleme, mekanik ayıklama veya optik süper ayıklama.
- Tane boyutu: ince (<3,2), orta (3,2–3,6) veya jumbo (>3,6 mm).
- Alım hacmi: metrik tonaj veya konteyner adedi.
- Ambalaj tipi ve alıcı marka baskı ihtiyacı.
- Teslimat terminali ve Incoterms (EXW, CPT/FCA, FOB/CIF).
- Özel karantina veya çimlenme yüzdesi gereksinimleri.
Uluslararası alıcılar satın alma özelliklerini Iranco üzerinden gönderebilir; teklif ve tedarik değerlendirmesi beyan edilen ölçütlere göre yönetilir. Satın alma talebi gönder
Iranco ile alıcı özelliklerine göre ihracat maş tedariki
Uluslararası maş ticaretinde proformalardaki teklif rakamları işlemin yalnızca bir boyutudur. Tane boyutu homojenliği, gerçek parti nemi, gizli zararlılara karşı sağlık, kabuk şeffaflığı ve karantina belgeleri, sürdürülebilir ticaretin temel taşlarıdır. Iranco, İran tarım ve gıda ürünleri tedarik zincirinde uzman bir platform olarak, alıcı teknik göstergelerine uygun maş satın alma taleplerinin incelenmesini ve kaydını sağlar.
Iranco; numunenin ana partiyle eşleştirilmesi, işleme sırasındaki teknik denetimler, torbalama standartlarının izlenmesi ve resmi belgelerin hazırlanmasını kolaylaştırır; böylece toptan alım şeffaflık ve yüksek verimlilikle sonuçlanır.
Özet
İran maşı; Huzistan ve Fars’taki ekim bölgelerinin iklim çeşitliliği, kısa pişirme süresi ve doğal parlaklığı sayesinde Orta Doğu ve Batı Asya’da rekabetçi ticari avantaja sahip bir üründür. İhracat pazarlarına kârlı giriş, mühendislik temelli hasat sonrası işlemeyi gerektirir: mekanik temizleme, parlatma, yerçekimi taş ayırma ve %99,5 üzeri fiziksel saflık için optik sortex. ISIRI 99’a uyum, nemin %12 altında tutulması ve baklagil böceğine karşı standart fumigasyon, uluslararası lojistik zincirinde parti kalitesinin güvence koşullarıdır.
Sıkça sorulan sorular
1. Ticari açıdan parlak yeşil maş ile mat yeşil maşın en önemli farkı nedir?
Parlak yeşil maş doğal mumsu tabaka ve parlak kabuğa sahiptir; Körfez mağazalarının önceliğidir. Mat maş daha donuk ancak daha geçirgen kabuğa sahiptir; filiz, konserve ve değirmencilik için idealdir.
2. Konteyner taşımasında maş nemi neden %12’yi aşmamalıdır?
%12 üzeri nem, konteyner sıcaklığında hücresel solunum, yük kütlesinin ısınması, küf gelişimi ve aflatoksin üretimine yol açar; partinin reddedilmesine neden olur.
3. Optik sortex ticari saflığı nasıl yükseltir?
Optik ve kızılötesi kameralar renk değişmiş, buruşuk, böcek delikli taneler ile yabancı partikülleri tespit eder ve basınçlı hava darbesiyle ayırır; saflık %99,8’in üzerine çıkar.
4. Filiz endüstrileri için hangi değişkenler değerlendirilir?
Çimlenme gücü %92–95 üzeri olmalıdır; tane doğrudan kurutucu ısısı veya ağır fumigasyon görmemeli; Salmonella ve E. coli yokluğu laboratuvarda kanıtlanmalıdır.
5. Baklagil böceği nasıl kontrol edilir?
Alüminyum fosfit ile 5–7 gün fumigasyon, nem bariyerli liner’lar ve 15°C altında depolama zararlı üremesini önler.
6. Irak pazarı hangi kalibre ve ambalajı tercih eder?
Çoğunlukla 3,2–3,6 mm orta kalibre; Arapça ve İngilizce etiketli 30 ve 50 kg PP torbalar.
7. Kesin fiyat teklifi için nasıl ilerlenir?
Tip, kalibre, sınıf, tonaj, ambalaj, etiket ve Incoterms’i belirtin; Iranco satın alma talep formuna kaydedin.
8. En uygun taban fiyat için en iyi satın alma penceresi hangisidir?
Huzistan ve Fars hasat zirvesiyle örtüşen Mehr ve Aban ayları, yıllık en düşük taban fiyata sahiptir.
Öne Çıkan Ürünler
İlgili Yazılar