Iranco
İran Gıda İhracat Portalı
Ürünler Fabrikalar Markalar Analizler İletişim
Endüstriyel şurup odasında aseptik variller yanında içecek bazı compound ve emülsiyonları
Kalite ve Standartlar

İçecek Bazları; Teknik Özellikler ve Satın Alma Rehberi

Iranco Dergisi Ekibi Iranco Dergisi Ekibi
28 dk okuma

Fizikokimyasal özellikler, endüstriyel formülasyon, standartlar, ambalaj gereksinimleri ve toptan alım stratejisi için teknik rehber

Tedarik Rehberi · İçecek Bazı · Kompound · Emülsiyon

İçecek Bazları; Teknik Özellikler ve Satın Alma Rehberi

Teknik rehber, fizikokimyasal özellikler, endüstriyel formülasyon, standartlar, ambalaj gereksinimleri ve toptan satın alma stratejisi

210690 / 330210
Referans gümrük tarife kodu (HS)
35–68°Bx
Sıvı kompound Brix aralığı
4+ ile 18-
Aseptik soğuk zincir (°C)
<0.8 µm
Stabil emülsiyon damla çapı

İçecek bazları, kompoundlar ve konsantre emülsiyonlar; gazlı içecek, meyve suyu, malt ürünleri ve enerji içeceği endüstrilerinde formülasyonun omurgasını oluşturur; kalite tutarlılığı, depo firelerinin azaltılması ve üretim hatlarının ekonomik verimliliğini güvence altına alır. Bu kapsamlı rehber; fizikokimyasal özellikleri, stabilite testlerini, ulusal ve uluslararası standartları, gümrük tarife kodlarını ve toptan satın alma ile doğrudan tedarik için uygulanabilir çözümleri ayrıntılı inceler.

İçecek sektörü, gıda ve içecek işleme endüstrisinin en dinamik ve rekabetçi dallarından biridir. Modern üretimde ardışık partilerde tat, renk, aroma, ağız hissi ve raf ömrü açısından tam homojenlik sağlamak, kalite kontrol ve fabrika yöneticilerinin temel önceliğidir. Gıda mühendisliği literatüründe kompound, içecek bazı veya konsantre emülsiyon olarak tanımlanan içecek bazı, bu temel soruna teknolojik bir çözümdür. Bu ürünler; meyve konsantreleri, aromatik esanslar, organik asitler, kolloid stabilizatörler, doğal renkler ve fonksiyonel besin bileşenlerinden oluşan mühendislik açısından tasarlanmış, son derece konsantre karışımlardır ve şurup hazırlama salonunda onlarca hammaddeyi tartma ve çözme karmaşıklığını ortadan kaldırır.

İran, elma, kırmızı ve beyaz üzüm, nar, kiraz, şeftali ve narenciye gibi kaliteli bahçe kaynaklarına erişimi ve özel iklim konumu sayesinde Batı Asya’da temel konsantre ve püre üretiminde etkili bir oyuncudur. Öte yandan iç pazarda ve Irak, Afganistan, Ermenistan, Rusya ve Körfez ülkeleri gibi komşu pazarlarda gazlı içecek fabrikalarının, malt içecek üreticilerinin ve meyve suyu dolum tesislerinin artan talebi, hazır baz ve kompound ticaretini yüksek katma değerli bir dala dönüştürmüştür. Bu ürünlerin fizikokimyasal, reolojik, gümrük ve standart boyutlarını doğru bilmek; hammadde ithalatçıları, satın alma yöneticileri ve gıda yatırımcıları için doğru kararın ön koşuludur ve toptan işlemlerde teknolojik ve hukuki riskleri en aza indirir.

1. Teknik tanımlar, kimyasal doğa ve kompound, emülsiyon ile esans arasındaki temel fark

Ticari ve endüstriyel dilde kompound, emülsiyon ve içecek esansı terimleri bazen birbirinin yerine kullanılır; oysa kolloid kimyası ve proses mühendisliği açısından bunlar yapı ve kullanım olarak tamamen ayrı üç sistemdir.

İçecek endüstrisinde kompound, emülsiyon ve esans karşılaştırması
Baz tipi Ana bileşenler Brix Kullanım dozu Ana işlev
İçecek kompounduMeyve konsantresi, püre, asit, renk, aroma, gam35.0 – 68.0%5 – %25 ağırlıkYasal meyve suyu oranı, doku, tatlılık ve tam tat
Aroma emülsiyonuEsans yağı, arabik gam, asit, sulu faz10.0 – 25.0%0.05 – %0.2Yağlı aroma aktarımı, homojen bulanıklık
Nötr bulanıklaştırıcı emülsiyonNötr bitkisel yağ, hidrokolloidler5.0 – 15.0%0.05 – %0.15Tatı değiştirmeden ağız hissi ve opak görünüm
Esans / bazAromatik bileşenler, propilen glikol veya alkol0 – 5.0%0.01 – %0.05Koku imzası ve ikincil tat ayarı

İçecek kompoundu: Hazır bazların en eksiksiz biçimidir. Üretimde çözünen sıvı fazlar (konsantre, depektinize püre, sitrik ve malik asit) bulanıklaştırıcı emülsiyonlar ve doğal renklerle birleştirilir. Fabrika yalnızca arıtılmış su, şeker şurubu ve gerektiğinde karbondioksit ekler.

İçecek emülsiyonu: Esans yağları sudan kaçınır ve emülsiyon olmadan yüzeye çıkar. Emülsiyon, yağın sudaki kolloid sistemidir; mikron boyutlu damlalar arabik gam veya modifiye nişasta ile kaplanır ve faz ayrışması önlenir.

Esanslar ve bazlar: Koku ve tat uyarımı için uçucu bileşenlerin konsantre karışımı; genelde doku verici veya doğal meyve şekeri içermez ve formülle uyumlu gıda solventleri üzerine kurulur.

2. Nihai ürüne göre içecek bazı sınıflandırması

Bazlar nihai kullanıma göre farklı işleme rejimleriyle ayrı kategorilerde üretilir. Tatlandırıcı, asidite, CO₂ gazı ve pastörizasyon baz formülünü değiştirir.

  • Meyve suyu ve nektar: En yüksek meyve kuru madde oranı; jelleşmeyi önlemek için pektinsiz konsantre ve depektinize püre; 85–95°C pastörizasyona dayanım.
  • Gazlı içecek: Asidik ortamda stabilite; karamel, tarçın ve limon esansı, kafein ve köpük önleyici ile kola bazı; karbonasyon için düşük yüzey gerilimi.
  • Enerji ve spor: Taurin, glukuronolakton, inositol, kafein, B vitaminleri; spor içeceklerinde kontrollü osmolalite ile elektrolitler ve dekstroz/maltodekstrin.
  • Aromalı malt: Arpa maltı özü; maltoz ve serbest amino asitler; meyve aromalarıyla uyum.
Nihai ürün grubuna göre baz
Nihai ürün Tanımlayıcı bileşenler Baz kuru madde Termal işlem Depolama hassasiyeti
Gazsız meyveliKonsantre, püre, renk, sitrik asit%50–%65Plakalı/borulu pastörizasyonAntosiyanin oksidasyonu, çökelti
Gazlı içecekEsans emülsiyonu, fosforik asit, karamel, kafein%20–%40Mikron kartuş filtreYağ faz ayrışması, gaz stabilitesi kaybı
Enerji içeceğiTaurin, kafein, B vitamini, glukuronolakton%30–%55HTST / hot fillVitamin bozunumu, kristal çökelti
Spor içeceğiNa, K, Mg, maltodekstrin, malik asit%25–%45Orta pastörizasyon / aseptikTuz-gam etkileşimi
Aromalı maltMalt özü, şerbetçi otu, meyve esansı%55–%70Pastörizasyon tüneliProtein bulanıklığı, Maillard

3. Fizikokimyasal özellikler ve kalite kontrol parametreleri

Baz değerlendirmesi yoğunluk, Brix, pH, yüzey gerilimi ve reolojinin eşzamanlı ölçümünü gerektirir. COA ile uyumsuzluk dolum hattı verimini düşürür.

Brix: Çözünen kuru madde göstergesi; 20°C’de refraktometre ile ölçüm; opak numunelerde yoğunluk ölçer veya kontrollü seyreltme kullanılır.

pH ve asidite: 2.0–3.5 aralığı yaygındır; sitrik asit cinsinden titre edilebilir asidite; Brix/asit oranı hat üzerinde şeker şurubu ayarının temelidir.

Yoğunluk ve viskozite: Yoğunluk genelde 20°C’de 1.05–1.35 g/cm³; nozul tıkanması ve pompa debisi düşüşünü önlemek için Brookfield viskozimetre.

İçecek bazı fizikokimyasal göstergeleri
Gösterge Birim Meyveli kompound Gazlı baz Test yöntemi
Brix°Bx40.0–65.0 (±0.5)20.0–45.0 (±0.5)20°C refraktometri
Toplam asidite% sitrik%2.0–%12.0%5.0–%20.0pH 8.1’e titre
pH—2.20–3.60 (±0.1)1.80–2.80 (±0.1)Kalibre pH metre
Yoğunlukg/cm³1.15–1.321.08–1.22Piknometre / U borusu
ViskozitemPa·s50–45010–120Brookfield, spindle 2
BulanıklıkNTU500–3000 (opak)0–5090° nefelometri
Toplam kül% ağırlık%0.3–%2.0%0.1–%0.5550°C kalsinasyon

4. Laboratuvar, mikrobiyolojik testler ve duyusal değerlendirme

Parti kalitesi mikrobiyoloji, safsızlıklar ve organoleptik panel ile doğrulanır.

Mikrobiyoloji: Düşük Brix ve pH patojenler için elverişsiz ortam sağlar; ana risk mantar, osmofilik mayalar ve guaiacol üreten, görünüm değiştirmeden ilaç kokusu yapan Alicyclobacillus acidoterrestris.

Pestisit ve metaller: Kalıntılar için GC-MS; kurşun, arsenik, kadmiyum ve bakır MRL’ye uygun; yüksek bakır ve demir aromatik oksidasyonu artırır.

  • Üst nota (Top Note): Standart seyreltme sonrası uçucu notalar.
  • Ağız hissi (Mouthfeel): Viskozite ve gam dengesi.
  • Geri tat (Aftertaste): Acılık, sentetik esans veya oksidasyon olmaması.

5. Şurup hazırlama salonunda karışım mühendisliği

Yüksek hızlı dolum hatları Syrup Room’da stabil şuruba bağlıdır. Hatalı çözünme veya uygun olmayan sıcaklık emülsiyon yapısını bozar.

  1. Sulu faz: CaCO₃ <50 mg/L sertlikte RO su; 316L tank; 15–22°C.
  2. Şeker şurubu: Brix 60–65; filtrelenmiş; uygun döner karıştırıcı.
  3. Baz enjeksiyonu: Varilde 10–15 dakika karıştırma; çözünmüş oksijen ve hava taşıyan yüksek hızlı karıştırıcıdan kaçınma.
  4. Hat kontrolü: Brix ve asidite; 100 mikron filtre; karbonasyon sistemine veya doluma yönlendirme.

Stokes yasası ve emülsiyon stabilitesi

v = (2/9) · r² · (ρp − ρf) · g / η

  • v: Yağ damlalarının yüzeye yükselme hızı
  • r: Esans yağı damla yarıçapı
  • ρp ve ρf: Dağılmış (yağ) ve sürekli (su/şurup) faz yoğunluğu
  • g: Yerçekimi ivmesi
  • η: Sulu faz viskozitesi

v’yi azaltmak ve yağ halkasını önlemek için: r < 0.4 µm için 300 bar’a kadar iki aşamalı homojenizatör; faz yoğunluklarını izinli estrat veya yağlarla yaklaştırma.

6. İran ulusal standartları ve uluslararası uyum

Baz ve nihai ürünün üretimi, ithalatı ve ihracatı zorunlu ulusal ve bölgesel standartlara uyumu gerektirir.

İçecek endüstrisinde İran ulusal standartları (INSO)
Standart no Kapsam ve kullanım
INSO 1250Kola, portakal ve soda gazlı içecekler — fosforik asit (600 mg/L), kafein (150 mg/L) tavanları ve izinli renkler
INSO 2837Gazsız meyve içecekleri — en az %20–25 meyve suyu; sentetik renk yasağı; kompoundda bitkisel renk
INSO 14345Meyve suyu, nektar ve gazlı meyve içeceği — fizikokimyasal ve CO₂ kuralları
INSO 2279Malt içeceği ve malt — öz kuru madde, kül, asidite, alkol (ihracat için en fazla %0.5 hacim)
INSO 6693Enerji ve spor içeceği — taurin (4000 mg/L), inositol, D-glukuronolakton, kafein (~320 mg/L) tavanları

GSO ve Codex: GCC pazarında GSO 9 ve GSO 1016 bitkisel kaynak beyanı, temel solvent olarak alkol olmaması (NMR/GC) ve uluslararası helal sertifikası zorunludur. Codex Alimentarius ihracat ticareti için referans çerçevedir.

7. Gümrük sınıflandırması ve tarife kodları

İçecek hammadde ithalat ve ihracatı teknik sınıflandırma ve ihracat-ithalat düzenleme tablosu ile WCO kurallarına uyumu gerektirir.

  • 33021010: Gazlı içecek üretimi için kola esansı ve bazı — son derece konsantre sıvı; özel sağlık izni.
  • 33021090: Diğer aromatik karışımlar — şekersiz narenciye esans emülsiyonu.
  • 21069090: Konsantre, asit, renk ve şeker içeren bileşik meyve suyu kompoundu.
  • 21069080: Zenginleştirilmiş ön karışımlar, takviye ve spor/enerji baz tozu.
HS kodu, teknik nitelik ve izin mercii
HS kodu Tanım Teknik nitelik Tahliye mercii (İran)
33021010İçecek kola esansıKonsantre aromatik, karamel, fosforik asitGıda ve İlaç Kurumu
33021090Diğer içecek aromalarıYağlı esans emülsiyonuStandart ve Gıda ve İlaç
21069090Diğer gıda müstahzarları (kompound)Yüksek Brix sıvı kompoundGıda ve İlaç, menşe sağlığı
21069080Takviye ve zenginleştirilmiş bazVitaminli/izotonik formülGıda takviyesi işleri

8. Kalite kusurları ve hızlandırılmış stabilite testi

  • Flocculation ve Coalescence: Zeta potansiyeli dengesizliği; tank dibinde jelatinöz çökelti.
  • Ostwald Ripening: Yağ molekülünün küçük damlalardan büyüklere difüzyonu; faz ayrışması.
  • Terpen oksidasyonu: Narenciyede; limonen epoksidi ve karvon; endüstriyel acı koku.
  • Maillard reaksiyonu: Brix >55 ve serbest amino asit ile; renk ve yanmış koku değişimi.
  1. Santrifüj: 3500 rpm, 20 dakika, 20°C — yağ tabakası veya çökelti olmaması.
  2. Termal şok: Üç döngü 48 saat 4°C ve 40°C — viskozite ve pH stabilitesi.
  3. UV: 100 saat — doğal renk ve esans dayanımı.

9. Ambalaj, soğuk zincir ve lojistik

  • Aseptik metal varil: 220–240 kg; çok katmanlı alüminyum torba; vakum veya nitrojen; deniz taşıma standardı.
  • Bag-in-Box: 20–25 kg; PE + EVOH; varil boşaltmadan günlük kullanım.
  • IBC: 1000 L; sürekli dozaj ve karayolu taşıma.
  • ISO Tank: 20–24 ton; 316 çift cidarlı paslanmaz; nitrojen.

Koruyucusuz doğal kompound: -18°C’de taşıma. Sorbat/benzoat ve Brix >60 baz: 4+ ile 8+°C. ISPM 15 palet; genelde palette 4×220 L varil.

Endüstriyel ambalaj ve stabilite
Ambalaj tipi Net ağırlık Gaz bariyeri Transit sıcaklığı Stabilite
Varil içi aseptik torba220–240 kgAlüminyum folyo-18 veya 4+°C18–24 ay
BIB20–25 kgPE + EVOH4+ ile 8+°C12–15 ay
IBC1000–1200 kgUV dirençli PESoğuk hava/kontrollü6–9 ay
ISO Tank20–24 ton316 paslanmaz, jacketSabit nitrojen3–6 ay

10. Ekonomik analiz ve fiyat faktörleri

Fiyatlandırma tarımsal ve kimyasal girdi, ambalaj ve uluslararası nakliyeye bağlıdır. Gerçek satın alma göstergesi: kilogram fiyatı değil, nihai içecek litresi başına baz maliyetidir.

Tarım segmenti

  • Meyve hasat sezonu
  • Konsantre fiyatı (kompound değerinin %60–75’i)
  • Kuraklık ve don (Urmiye, kuzey)

Kimya endüstrisi

  • Gıda asitleri
  • Arabik gam (Sudan, Çad)
  • Kafein, taurin, vitaminler

Lojistik ve soğuk depo

  • Soğutmalı konteyner
  • Aseptik ambalaj
  • Gümrük vergisi ve resimler

5 kg/1000 L dozlu daha pahalı bir baz, 20 kg/1000 L dozlu ucuz bazdan daha ekonomik olabilir. İran’dan tedarik seçeneklerini karşılaştırmak için teknik özellikleri Iranco üzerinden kaydedebilirsiniz.

11. İthalatçı ve satın alma yöneticisi kontrol listesi

  • ☐Nihai ürün tanımı (meyve suyu, nektar, gazlı, malt, enerji)
  • ☐Enjeksiyon dozu (kg/1000 L) birim maliyet için
  • ☐Aynı partiden mühürlü numune + resmi COA
  • ☐Brix, asidite, pH ve yoğunluk alıcı laboratuvarı ile uyum
  • ☐Ar-Ge’de karışım pilotu ve santrifüj
  • ☐Mikrobiyoloji sertifikası, Bacillus sporları, osmofilik maya
  • ☐Uluslararası helal sertifikası
  • ☐Katkıların hedef ülke standardına uyumu
  • ☐Taşıma sıcaklığı taahhüdü ve konteyner veri kaydedici
  • ☐Ambalaj tipi (aseptik varil, BIB) ve ISPM 15 palet
  • ☐Sözleşme toleransı (ör. Brix ±0.5)
  • ☐HS kodu ticaret birimi ve gümrük müşaviri ile uyum

12. Fiyat teklifi (RFQ) için zorunlu bilgiler

  • Aroma ve koku imzası (ekşi limon, nar, karamel kola vb.)
  • Ürün sınıfı: %100 meyve suyu, %50 nektar, %20 içecek, tüketici şurubu
  • Şeffaf veya opak; doğal renk, İran’da gazsızda sentetik renk yasak
  • Hat üstü maksimum kullanım dozu (kg/ton içecek)
  • Ambalaj: 220 L varil, IBC, BIB
  • Pilot tonaj ve aylık/yıllık tahmin
  • Teslim yeri ve Incoterms
  • Gıda-ilaç veya ihracat hedefi sertifikaları

Uluslararası alıcılar bu özellikleri teklif talebi olarak Iranco’ya sunarak İran formülasyon hatlarıyla bağlantı kurabilir.

13. Iranco ile içecek bazı tedarik yolu

Yurtdışından baz tedariki her zaman standart, mikrobiyolojik uyum ve formül stabilitesi zorluklarıyla karşılaşır. İran içecek endüstrisi Orta Doğu bahçelerine ve esans damıtma ile aseptik hatlara erişimle önemli bölgesel kapasite sunar.

Iranco gıda endüstrisi ticaret kapısıdır ve bölgesel alıcıları içecek bazı üreticilerine bağlar. Teknolojik ihtiyacınızı kaydedin; numune, standart sertifikaları ve rekabetçi teklifler merkezi olarak incelensin.

Baz tipi, hedef doz, ambalaj ve yıllık hacmi platformda kaydedin; teknik değerlendirme ve endüstriyel seçenekler başlasın.

14. Özet

İçecek bazı, yüksek hızlı hatlarda tarım bilimi, kolloid kimyası ve ambalaj mühendisliğini birleştiren dönüm noktasıdır. Doğru baz seçimi üretim hatasını, hammadde sermayesinin beklemesini ve tat homojenliğini güvence altına alır.

Başarılı toptan alım sözleşmede sayısal parametreler — Brix, parçacık boyutu, Brix/asit oranı ve stabilite testi — gerektirir. Soğuk zincir izleme ve INSO, GSO, Codex ile 2106 ve 3302 kod uyumu, içecek ticaretinde sürdürülebilir marjın temelidir.

15. Sık sorulan sorular

1. İçecek bazlarında kullanım dozu ne anlama gelir?

1000 litre nihai ürün için bazın ağırlık miktarı (kg); birim maliyet ölçütü. Emülsiyonlar genelde 1 kg/1000 L’nin altında, meyveli kompoundlar 50–200 kg/1000 L.

2. Gazlı meyveli içecekte baz Brix neden farklıdır?

CO₂ çözünürlüğü sıcaklık ve kuru madde konsantrasyonuna bağlıdır; baz Brix karbonasyon sonrası şişe basıncı ve karbonik asitlik ile meyve tatlılığı dengesini korumak için ayarlanır.

3. Şişe ağzındaki yağ halkası nasıl kontrol edilir?

Yağ damlalarını 0.4 µm altına indirmek (yüksek basınç homojenizatör) ve izinli gam ile ağırlaştırıcılarla faz yoğunluklarını yaklaştırmak.

4. İran’da gazsız meyveli bazda yapay renk serbest mi?

Hayır; INSO 2837’ye göre sentetik renk yasaktır. Renk meyveden veya antosiyanin, klorofil, beta karoten gibi izinli doğal renklerden olmalıdır.

5. Toptan alım öncesi numune özgünlüğü nasıl doğrulanır?

Deiyonize su ve şeker şurubu ile seyreltme; 20 dakika 3500 rpm santrifüj; ardından çökelti ve faz ayrışması olmadığını göstermek için 100 saat ışık ve termal şok.

6. Güvenilir İran üreticilerinden tedarik nasıl yapılır?

Formülasyon detayları, nihai meyve suyu oranı, şeffaflık ve tonajı Iranco üzerinden paylaşın; üretici kapasitesi ve mühürlü numune incelensin.

7. Aseptik baz ile koruyuculu baz arasındaki fark nedir?

Aseptik kimyasal koruyucu içermez ve oksijen bariyerli ambalajda; dondurarak depolama. Benzoat veya sorbat içeren baz pozitif soğukta daha uzun mikrobiyal stabilite sağlar.

8. Gümrük beyanında hangi faktörler önemlidir?

Bileşen ayrımı, şeker ve meyve içeriği; ceza ve tahliye durdurmasını önlemek için 3302 (esans/emülsiyon) veya 2106 (kompound) satırıyla uyum.

↑↓ navigate Girin tümünü gör Esc close