Kristalografi değerlendirmesi, doğal safran renginin spektroskopik ölçümü, uluslararası standartlar ve toptan alım süreci
İhracat Rehberi · Safran Nabat · Kalite ve Standartlar
Safran Nabat: Kalite, Renk ve Ticari Satın Alma Rehberi
Kristalografi değerlendirmesi, doğal safran renginin spektroskopik ölçümü, uluslararası standartlar ve toptan alım süreci — Iranco dergisinde yayımlandı.
| Temel gösterge | Değer veya teknik kimlik |
|---|---|
| HS Code | 170490 |
| Ulusal standart | İran Ulusal Standardı No. 739 |
| Yıllık üretim | 220.000 tonun üzerinde |
| Maksimum kristal nemi | Ağırlıkça %2,0 |
Bu uzman rehber, ihracat pazarları için safran nabatının teknik spesifikasyonlarını, fizikokimyasal değişkenlerini ve ticari göstergelerini inceler. Ticaret yöneticileri, dağıtım şirketleri ve ithalatçılar; krosini sentetik boyalardan ayırma laboratuvar yöntemleri, kristalizasyon mühendisliği, nem bariyerli ambalaj ve toptan sözleşme protokollerinde tam yetkinlik kazanır.
Gıda dönüşüm teknolojisi açısından safran nabatı, safran ipliklerinin biyoaktif bileşikleri ve pigmentleri eşliğinde sakarozun aşırı doygunluk, çekirdekleşme ve kristal büyümesinin sonucudur. Ürün geleneksel tatlı yapısını aşarak ayırt edici duyusal özelliklere sahip özel bir tatlandırıcıya dönüşmüştür. İran’ın safran üretimindeki mutlak üstünlüğü ile şeker rafineri altyapısının birleşimi, yüksek katma değerli bir ürüne dönüşümü kolaylaştırır.
Uluslararası ticarette merkezî mesele doğal safran özünün özgünlüğü, kristal şeffaflığının korunması ve yapışkanlık ile ikincil şekerlenme gibi fiziksel kusurların hedef iklimlerde kontrolüdür. Ucuz azo boyaların yasadışı kullanımı limanlarda el koyma riskini keskin biçimde artırır.
1. Pazar yapısı, üretim kapasitesi ve jeoekonomik konum
İran dünyanın en büyük safran ekim ve işleme üssüdür; yıllık nabat üretimi 220 bin tonun üzerindedir. Razavi Horasan ve Meşhed yılda 50 bin tondan fazla birinci sınıf safran nabatı üretir. Irak yılda 5 bin tondan fazla (7–9 milyon USD) ile en büyük fiilî ithalatçıdır; GCC ülkeleri lüks çubuklu nabat ve hediye paketlerinin ana hedefleridir. Afganistan ve Pakistan ekonomik maliyetli dökme dal/tahta nabat talep eder.
| Safran nabatı değer zinciri | |
|---|---|
| Geleneksel pazar (fiilî) | Modern pazar (potansiyel) |
| Dökme karton | Tek kişilik OPP film |
| Ağırlık ve fiyat odaklı | Renk ve aroma derecesi |
| Ev tüketimi | HoReCa ve lüks zincirler |
| Komşu ülkeler | Uluslararası penetrasyon |
2. Sakaroz kristalografisi ve nabat türleri
- Çubuklu safran nabat: steril kavak/çamsopa etrafında kristaller — otel, havayolu ve kafelerde en yüksek kabul.
- Dal nabat: pamuk iplik; daha uzun ve iri kristaller — geleneksel perakende ve hediye kutuları.
- Peçe (yaprak) nabat: 2–5 mm yüzey tabakası, en zengin krosin ve aroma, çok hızlı çözünme.
- Kâse ve tahta nabat: kazan tabanından yoğun kütleler — düşük maliyet, pastacılık.
- Negin ve kırık: 10–15 mm taneler; <5 mm kırıntı tatlı formülasyonlarında.
| Özellik | Çubuk | Dal | Peçe | Kâse |
|---|---|---|---|---|
| Eksen | Steril ahşap | Organik pamuk iplik | Eksensiz (yüzey) | Kazan duvarı/tabanı |
| Kristal boyutu | 10–20 mm | 15–40 mm | 2–5 mm | Sürekli kütle |
| Çözünme | Orta (3–5 dk) | Yavaş (5–8 dk) | Çok hızlı (<1 dk) | Yavaş (>7 dk) |
| Öncelikli pazar | Foodservice, modern ihracat | Geleneksel zincir | Lüks bitki çayı | Pastacılık |
3. Fizikokimyasal spesifikasyonlar ve standartlar
Kalite değerlendirmesi İran Ulusal Standardı 739’a dayanır; küresel ticaret için Codex ve GSO uyumu zorunludur. Üretim: şeker (standart 69) + içme suyu → Brix 75–82 → safran özü → 80–88 °C kazan → 35–45 °C sıcak oda 48–72 saat → boşaltma ve kurutma.
| Parametre | Standart 739 | Premium ihracat | Yöntem |
|---|---|---|---|
| Kuru maddede sakaroz | Min. %99,0 | Min. %99,6 | ICUMSA polarimetri |
| Serbest nem | Maks. %2,0 | Maks. %0,9 | Vakum etüv 70 °C |
| İnvert şeker | Maks. %1,0 | <%0,4 | Lane-Eynon |
| Sülfatlı kül | Maks. %0,15 | Maks. %0,05 | 550 °C kalsinasyon |
| Yapay renkler | Tamamen negatif | Mutlak sıfır | TLC ve HPLC |
| Kurşun / arsenik | Maks. 0,5 mg/kg | <0,1 / <0,05 mg/kg | AAS |
4. Fiziksel kusurlar
- Bulanıklık: erken aşırı soğutma mikro kristal çekirdeklenmesi yaratır.
- Yapışkanlık: yüksek invert şeker; alıcı deposunda geri dönüşsüz kalite kaybı.
- Toz şekerlenme: eksik boşaltma; tebeşirimsi hale küf sanılabilir.
- Çubuktan ayrılma: pürüzsüz/nemli ahşap veya sıcaklık şoku; grade-1’de >20 N çekme dayanımı.
| Kusur | Neden | İhracat toleransı |
|---|---|---|
| Yüzey yapışkanlığı | Yüksek invert | 20 °C’de %0 |
| Opaklık | Soğutma şoku | Sevkiyatın <%2’si |
| Toz şekerlenme | Eksik drenaj | Yüzeyin maks. %1’i |
| Çubuk ayrılması | Kayma ve titreşim | Kartonda <%1,5 |
| Peçe kırılganlığı | Yanlış kalınlık | Paketin maks. %5’i |
5. Spektroskopi ve renk özgünlüğü
Altın-kehribar renk krosin, pikrokrosin ve safranalden gelir. Tartrazin (E102), Sunset Yellow (E110) ve Quinoline Yellow (E104) tamamen yasaktır; «safran nabat» adı altında sunulması dolandırıcılıktır. TLC (standart 2634) gümrük tarama yöntemidir; nicel doğrulama ISO 3632 HPLC ile yapılır (krosin 440 nm, safranal 330 nm, tartrazin 426 nm).
| Bileşik | Kaynak | λmax | Hukuki durum |
|---|---|---|---|
| Krosin | Doğal | 440 nm | Tek izinli renk |
| Safranal | Doğal | 330 nm | İzinli (aroma) |
| E102 / E110 / E104 | Sentetik | 426–485 nm | Tamamen yasak |
6–7. Hijyen, sertifikalar ve HS kodu
Üreticide IFDA hijyen ruhsatı, zorunlu ulusal standart işareti, ISO 22000 ve HACCP gerekir. GCC’de IHAF/ESMA helal ve GSO 1016 çift dil etiket zorunludur. Doğru tarife 170490’dır; 1701 beyanı hata kabul edilir. Zorunlu belgeler: konşimento, fatura, paket listesi, menşe, sağlık sertifikası ve sentetik renksiz COA.
8. İhracat pazarları
| Ülke/bölge | Yıllık ithalat (ton) | Tercih edilen paket | Fiyat hassasiyeti |
|---|---|---|---|
| Irak | 5.000–7.000 | 5 ve 10 kg dökme | Yüksek |
| Umman | 800–1.200 | Lüks hediye kutusu | Düşük |
| BAE | 800–1.200 | Tekli paketli 100’lük | Düşük |
| Pakistan | 1.000–1.500 | Dökme karton + PE | Çok yüksek |
| Kuveyt | 500–700 | Hardbox / metal kutu | Çok düşük |
| AB | 200–400 | Metalize zip torba | Düşük |
9–10. Ambalaj ve lojistik (konteyner yağmuru)
%60 üzeri RH’de sakaroz yüzey faz geçişi yaşar; krosin UV ile bozulur. Katmanlar: BOPP/CPP 35–45 µm, GPPS kap, lamine karton, beş katlı ana karton + silika jel (≥50 g / 10 kg). Denizde termal astar, 6–8 CaCl₂ askı desikant ve sıcak aylarda reefer 18–20 °C şarttır. Depo: 18–22 °C, RH <%45; kritik hasar >28 °C veya RH >%65.
11. Maliyet yapısı
- Resmî şeker oranı: nihai fiyatın %40–50’si
- Premium safran: %20–25 (100 kg şekere 1–2 miskal)
- Kristalizasyon verimi: %10–15 (tipik getiri %65–72)
- Ambalaj: %15–20 · Lojistik: %5–10
12. Rekabet, yeni kullanımlar ve ithalatçı kontrol listesi
İran safran aromalı kristal şekerde rakipsizdir; Hindistan (mishri) fiyatla, Çin (bing tang) otomasyonla rekabet eder. Yeni kullanımlar: havacılık, HoReCa, bitki çayı poşetleri, geleneksel eczacılık. İthalatçı 10 adımı: model tanımı, yapay renk yasağı, COA (invert <%0,5), safran grade/doz, steril ahşap, ambalaj, net ağırlık, etiket uyumu, Incoterms, ön sevkiyat muayenesi.
Iranco üzerinden ihracat tedariki
Iranco, ithalatçılara şeffaf teknik parametrelerle satın alma talebi kaydı sunar; Horasan ve İsfahan’daki mekanize kristalizasyon hatlarını bütçe, hedef hijyen kuralları ve ambalaj spesifikasyonlarına göre değerlendirir.
Sonuç
İhracat başarısı üç sütuna dayanır: yasaklı renklerin mutlak engellenmesi ve doğal krosin; invert <%0,5 için kristalizasyon yönetimi; nem ve UV’ye karşı izole ambalaj — artı konteyner terlemesi, GSO etiketleme ve doğru HS 170490 kaydı.
Sıkça sorulan sorular
Avrupa ve Körfez için en iyi model nedir?
Metalize veya mat BOPP/CPP’de tek kişilik çubuklu nabat; kimyasal renk yasağı kesindir.
Özgün safran nabatı nasıl ayırt edilir?
Hafif kehribar renk, aroma, doğal iplikler ve kademeli çözünme; tartrazin anında limon sarısı verir. Kesin yöntem TLC/HPLC.
Standart raf ömrü nedir?
22 °C altı ve RH <%50’de 24 ay; beş katlı karton, PE astar, silika jel ve güneşten koruma gerekir.
Yüzey neden yapışkanlaşır?
Aşırı pişirme ısısından yüksek invert şeker; kaliteli üründe invert <%0,5 olmalıdır.
Peçe ile dal nabat farkı nedir?
Peçe en zengin aroma/krosin ve çok gevrek; dal daha kalın ve şok dayanımlıdır.
Fiyat için hangi bilgiler gerekir?
Model, paket ağırlığı, ambalaj, safran dozu, toplam tonaj ve Incoterms — Iranco’ya da kaydedilebilir.
Deniz sevkiyatında ilk nemin rolü?
%1,5 üzeri nem konteyner terlemesiyle çözünme ve topaklanmaya yol açar; %1 altı kurutma zorunludur.
Garantili spesifikasyonlu tedarik nasıl sağlanır?
Standart 739, ISO 22000 ve hijyen ruhsatlı tesisler seçin; spesifikasyonları Iranco üzerinden satın alma talebi olarak gönderin.
Öne Çıkan Ürünler
İlgili Yazılar