Kalite analizi, uluslararası standartlar, teknik sınıflandırma ve şam gülü hidrolatı toptan tedarik gereksinimleri için kapsamlı rehber
Kozmetik gül suyu · Hidrosol · GC-MS · EC 1223/2009
Kozmetik ve Kişisel Bakım için Gül Suyu: Toptan Alıcıların İhtiyaç Duyduğu Teknik Şartlar
Kalite analizi, uluslararası standartlar, teknik sınıflandırma ve toplu şam gülü hidrosol tedarik gereksinimlerine yönelik eksiksiz bir rehber.
Bu uzman raporu; İran’dan toplu saf şam gülü suyu ve hidrosol (Rosa damascena) tedarik eden satın alma yöneticileri, formülasyon mühendisleri ve uluslararası tüccarlar için kapsamlı bir rehberdir. Fizikokimyasal şartnameler, gaz kromatografisi profilleri, AB düzenleyici gereklilikleri ve IFRA koku kuralları, mikrobiyal yük testleri, toplu ambalaj uygulamaları, sahtecilik izleme yöntemleri ve standart belgelere dayalı sipariş iş akışları değerlendirilir.
Küresel güzellik pazarının doğayla uyumlu ürünlere kalıcı yönelimi ve endüstriyel çözücülerin aktif damıtma sularıyla değiştirilmesi, bitkisel hidrosol talebini yükseltmiştir. Şam gülü suyu yalnızca bir koku değildir; misel temizleyiciler, yüz spreyleri, onarıcı kremler, anti-age serumlar ve anti-inflamatuar karışımlarda temel aktif sulu fazdır.
Geleneksel gıda alıcılarının aksine, kişisel bakım fabrikaları gül suyunu sıkı laboratuvar kriterlerine göre değerlendirir. Partiler arası koku tutarlılığı, kimyasal stabilite, terpen alkol konsantrasyonu, mikrobiyolojik saflık ve alerjen eşikleri her sevkiyat için kabul ön koşuludur.
İran, dünyanın en geniş şam gülü ekili alanına sahiptir ve yılda on binlerce ton taze taç yaprak üretir; bu da kesintisiz hidrosol arz kapasitesinde benzersiz bir üstünlük sağlar. Yüksek platolar ve ılıman etekler, olağanüstü feniletil alkol ve aromatik ester düzeylerini destekler. Türkiye ve Bulgaristan esansiyel yağa (Rose Otto) odaklandığı için, İran hidrosolunun çok uluslu tedarik zincirlerindeki payı kesin teknik standartlar etrafında yeniden tanımlanmalıdır.
1. İran’ın endüstriyel gül suyunda ticari ve iklimsel konumu
İran’ın şam gülü tarımı, bitkisel damıtmalar için çok büyük ölçekte yapısal bir avantaj oluşturur. Resmi bahçecilik verileri yıllık taç yaprak üretimini 60.000 tonun üzerinde gösterir; Türkiye ve Bulgaristan gibi rakipler yaklaşık 20.000 ton civarındadır.
Biyomlara yayılan coğrafi dağılım hasadı aylar boyunca uzatır: Darab ve Meymand (Fars) ılıman ovalarında erken Mayıs’ta (Ordibehesht) toplama başlar, sezon ortasında Kashan’a (İsfahan) kayar ve Temmuz’a kadar Lalehzar (Kerman) yüksek yamaçlarında devam eder. Damıtıcılar böylece ilkboyunca taze çiçekle çalışabilir ve endüstriyel toplu siparişleri dengeleyebilir.
- Kashan (Qamsar, Barzok, Niasar, Joshaghan, Camu): Yaklaşık 1.800 geleneksel atölye ve 50 endüstriyel ünite yılda 15.000 tonun üzerinde gül suyu verir. Hafif etek toprakları, soğuk kışlar ve güneşli ilkbahar monoterpen alkolleri ve uçucuları dengeler.
- Meymand & Layzangan Darab (Fars): En büyük yağmura bağlı ve organik şam plantasyonları; yüksek feniletil alkol yumuşak, kadifemsi, uzun süren koku ve organik denetimlerle güçlü uyum sağlar.
- Lalehzar Bardsir (Kerman): 2.500 m üzeri yetiştirme; düşük atmosfer basıncı ve keskin gündüz–gece farkları bitmiş hidrosoldaki aktifleri maksimize eder.
2. Yapısal fark: kozmetik hidrosol ve yenilebilir gül suyu
Genel ticarette “gül suyu” tüm şam damıtmalarını kapsar; ancak hijyen süreç mühendisleri yenilebilir gül suyu ile kozmetik hidrosol arasında kesin bir çizgi çizer. Yenilebilir sınıflar şekerleme ve ev kullanımı için tat ve yoğun aroma hedefler. Kozmetik hidrosol, krem ve serum emülsiyonlarının stabil kalması için tamamen homojen, berrak, şeffaf ve çözünmeyen yağ, sakız veya kolloidal tortu içermeyen bir faz olmalıdır.
Aşırı buhar sıcaklığı veya karıştırılmayan geleneksel imbiklerde taç yaprakların ısıyla şiddetli teması selüloz termal parçalanmasına yol açar; furfural ve yanık aldehitler oluşur, emülsiyonları bulanıklaştırır ve sarartır, cildi tahriş edebilir. Kaliteli kozmetik hidrosol, özellikle feniletil alkolün sulu fazda doğal dengede kalması için nazik buharlamaya dayanır.
Bakır imbikler gelenekseldir; hijyen standartları ise cilt lipitlerinin oksidasyon riski nedeniyle bakır iyonu taşınmasını sınırlar. Kozmetik hidrosol hatları gıda sınıfı paslanmaz çelik—tercihen 316—olmalı ve çevrimiçi sıcaklık ile basınç izlemesi içermelidir.
3. Toptan ticarette türler, tayinler ve teknik sınıflar
Toptan sınıflandırma, damıtma hacmi başına taze çiçek ağırlığı ve birim hacimde çözünmüş esansiyel yağ ağırlık konsantrasyonuyla tanımlanır. “Birinci sınıf” gibi belirsiz etiketlerin sözleşme gücü yoktur; alıcılar sayısal sınıfları belirtmelidir.
- Endüstriyel yoğun: 100 L damıtma için yaklaşık 30–35 kg taze taç yaprak; toplam yağ tipik 12–18 mg/100 ml — misel su, tonikler ve el/yüz kremleri için varsayılan.
- Endüstriyel hafif: 100 L suya 10–15 kg çiçek; tayin 5–9 mg/100 ml — hafif kokulu durulama şampuanları ve yıkama ürünleri.
- Endüstriyel çift damıtma (do-atashé): Taze taç yapraklar su yerine gül suyu ile damıtılır; tayin 30–40 mg/100 ml — anti-age serumlar, onarıcı losyonlar ve lüks nemlendirici spreyler.
- Doğrudan buhar hidrosol: Kaynatma daldırması olmadan katmanlı taç yaprak yatağından kuru buhar; en yüksek fiziksel homojenlik ve en düşük uçucu olmayan safsızlık.
| Sınıf | Çiçek / 100 L | Toplam yağ | pH | Tipik kullanım |
|---|---|---|---|---|
| Endüstriyel hafif | 10–15 kg | 5–9 | 5.0–6.2 | Sıvı sabun, şampuan |
| Endüstriyel yoğun | 30–35 kg | 12–18 | 4.2–5.2 | Tonik, misel, gündüz kremi |
| Yüksek konsantrasyon premium | 40–50 kg | 20–28 | 4.0–4.8 | Hidrojel maskeler, onarım kremi |
| Endüstriyel çift damıtma | 50–70 kg toplam | 30–40 | 3.8–4.6 | Gençlik serumları, yoğun spreyler |
| Doğrudan buhar | 30–40 kg kuru yatak | 15–22 | 4.5–5.5 | Hassas cilt spreyi |
4. Fizikokimyasal şartlar ve Analiz Sertifikası (COA)
COA, kozmetik hammaddelerin uluslararası ticaretinde pazarlık dışıdır ve her partiye eşlik etmeli; fiziksel, kimyasal ve GC-MS sonuçlarını belgelemelidir.
- Asitlik (pH): Doğal gül suyu 4.0–5.5; 5.8–6.0 üzeri sonuçlar sulandırma veya erken mikrobiyal bozulmayı uyarır.
- 20°C’de bağıl yoğunluk: 0.995–1.005 g/cm³; sapma yağlı çözücü, polisorbat veya gliserin önerir.
- 20°C’de kırılma indisi: Tipik 1.3330–1.3350; ani yükseliş glikol sahteciliğini tarar.
- Toplam yağ tayini: Ardışık organik çözücü ekstraksiyonu ile birim hacimde çözünmüş uçucu yağ.
GC-MS profili ve temel alkoller
Hidrosol kimyası aromatik ve monoterpen alkollerle yönlendirilir—çözünmeyen zincir hidrokarbonlarca zengin gül ottosunun aksine:
- Feniletil alkol: Toplam uçucuların %40–80’i; taze gül kokusu ve doğal antimikrobiyal etki.
- Sitronellol: %5–25 — yumuşak, kalıcı gül notası.
- Geraniol: %10–25 — nüfuz eden çiçeksi nota.
- Nerol: %3–10 — tazelik ve yeşil bitiş.
| Test | Kozmetik standart aralığı | Tesis önemi |
|---|---|---|
| Görünüm | Berrak, renksiz, partikülsüz | Püskürtme ucu tıkanmaz |
| 20°C’de pH | 4.0–5.5 | Asit mantosuyla uyum |
| Bağıl yoğunluk | 0.995–1.005 | Gizli emülgatörleri tespit |
| Kırılma indisi | 1.3330–1.3350 | Ortak çözücü taraması |
| Toplam yağ | 12–35 mg/100ml | Etkinlik ve koku kalıcılığı |
| Feniletil alkol | > uçucu yağın %45’i | Doğal su–taç yaprak damıtmasını kanıtlar |
5. Düzenleyici gereklilikler, uluslararası standartlar ve alerjenler
Yurt içinde İran Ulusal Standardı INSO 5759 gül suyu özelliklerini ve test yöntemlerini belirler. İhracat partileri varış ülkesi çerçevelerinde daha sıkı olmalıdır.
AB Kozmetik Yönetmeliği (EC 1223/2009)
Cilt bakım formüllerine giren her hammadde Ürün Bilgi Dosyası (PIF) ve insan güvenlik değerlendirmesi gerektirir. Metil öjenol kritiktir: bırakılan ürünlerde %0,0002 (2 ppm) ile sınırlıdır. İhracatçılar, formülatörlerin bitmiş üründe izin verilen gül suyu dozunu ayarlayabilmesi için 0,1 ppm hassasiyetinde metil öjenol tayinleri sunmalıdır.
IFRA standartları
Sitronellol, geraniol, linalool ve öjenol zorunlu etiket alerjenleridir. Üreticiler, alıcıların kategori doz tavanlarını hesaplayabilmesi için ayrılmış analiz sayfasında kesin yüzdeleri bildirmelidir.
- Teknik Veri Sayfası (TDS)
- Güvenlik Veri Sayfası (MSDS/SDS)
- ISO 17025 laboratuvarından parti COA
- Hayvan deneyi yapılmadı beyanı
- Organik veya GDO’suz beyan ve uluslararası tanınan Helal sertifikası
6. KK protokolleri, mikrobiyoloji ve sahtecilik tespiti
Alkol veya sentetik koruyucu eklenmemiş saf hidrosol >%99 sudur ve bakteri ile küf üremesine çok yatkındır. Alıcı KK laboratuvarları genelde mal kabulünde hemen mikrobiyal test yapar.
ISO 17516 eşikleri
- Kategori I (göz bölgesi, hasarlı cilt, çocuklar): TAMC < 100 CFU/ml ve TYMC < 10 CFU/ml
- Kategori II (diğer yetişkin cilt ürünleri): TAMC en fazla 1.000 ve TYMC en fazla 100 CFU/ml
- Gösterge patojenler: 1 ml’de Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus ve Candida albicans mutlak yokluğu
Ağır metaller ve pestisitler
- Kurşun (Pb) en fazla 2,0 mg/kg · Arsenik (As) en fazla 1,0 mg/kg
- Kadmiyum (Cd) en fazla 0,5 mg/kg · Cıva (Hg) en fazla 0,1 mg/kg
- Organofosfat ve insektisit kalıntıları analitik LOQ altında
Yaygın sahtecilik, damıtılmış suya sentetik koku yağı eklemek veya tayini şişirmek için petrokimyasal feniletil alkol çözmeyi içerir. İleri laboratuvarlar doğal kökeni izotop oranı kütle spektrometrisi (IRMS) ve GC-MS’te sitronellol–geraniol oranlarıyla doğrular.
| Kusur | Belirti | Kabul |
|---|---|---|
| Bulanıklık / pus | Kolloidal tortu, matlaşma | Red |
| Yanık koku | Karamel / keskin aldehit notası | Kozmetik için kabul edilemez |
| Anormal pH | Bulanık çökelti, bozulma | Krem/tonik hatları için red |
| Sentetik belirteçler | Doğal olmayan terpen oranları | Tam parti reddi |
| Yüksek biyoyük | Ekşi koku, gaz çıkışı | Yeniden filtrelemeye kadar beklet |
7. Kozmetik ve kişisel bakım formüllerinde endüstriyel kullanımlar
Modern formülatörler, fizyolojik iddiaları güçlendirmek ve “%100 bitkisel aktif baz” konumlandırmasını desteklemek için düz deiyonize suyu bitkisel damıtmalarla değiştirir. pH 4,0–5,2 şam hidrosolu, sentetik asitler olmadan cilt asit mantosunu dengeler; suda çözünen flavonoidler ve polifenoller inflamatuar yolları yatıştırır—rozasea, güneş sonrası kızarıklık ve hassas cilt için kullanışlıdır.
| Ürün grubu | Kullanım oranı | Önerilen sınıf |
|---|---|---|
| Gözenek temizleyici tonik | %60–95 | Endüstriyel yoğun |
| Göz bölgesi temizleyici | %20–40 | Doğrudan buhar |
| Misel su | %30–70 | Endüstriyel yoğun |
| Anti-kırışıklık / onarım kremi | %10–30 | Çift damıtma veya yüksek tayin |
| Makyaj sabitleme spreyi | %75–95 | Hafif veya doğrudan buhar |
| Tıraş sonrası balm/jel | %15–40 | Rafine yoğun |
8. İhracat hedef pazarları ve rekabet karşılaştırması
Bulgaristan ve Türkiye Rose Otto ihracatına hâkimdir; sulu damıtmalar ikincil kalır. İran’ın geleneksel ve fabrika yapısı uzun süredir zengin gül suyunu birincil ürün olarak görür—bu nedenle İran hidrosolu tipik olarak daha yüksek suda çözünen aktifler, daha belirgin koku derinliği ve Avrupa rakiplerine göre ton başına daha düşük maliyet taşır.
- Avrupa Birliği (Fransa, Almanya, Birleşik Krallık): Garantili tayin ve pestisitsiz sertifikalı toplu partiler; EC 1223/2009 ile metil öjenol uyumu giriş koşuludur.
- KİK (BAE, Umman, Katar, Suudi Arabistan): Yeniden ambalaj veya vücut losyonları için variller ve IBC’ler; Dubai bölgesel merkezdir.
- Doğu Asya (Güney Kore, Japonya): Bakteri kontaminasyonuna ve susuz güzellik serileri için klinik iddialara yüksek duyarlılık.
| Ülke | Temel avantaj | Fiyat konumu |
|---|---|---|
| İran | Yetişme çeşitliliği, hammadde hacmi, koku kalıcılığı | Rekabetçi / maliyet etkin |
| Bulgaristan | Marka değeri ve AB düzenleyici dosyaları | Çok yüksek |
| Türkiye | Lojistik yakınlık, tesis modernizasyonu | Yüksek–orta |
| Fas | Güney Avrupa ile ticaret geçmişi | Orta–yüksek |
9. GTİP kodları, endüstriyel ambalaj ve lojistik
- 33019011: Şam gülü suyu (İran sekiz haneli ulusal kod)
- 33019012: Diğer geleneksel bitkisel damıtmalar
- 33019000: Uluslararası sistemlerde hidrosoller ve sulu esansiyel damıtmalar
Kişisel bakım fabrikaları genelde gıda sınıfı UV’ye dayanıklı HDPE variller (25 ve 200 L), paletli 1.000 L IBC konteynerler veya steril çok katmanlı Bag-in-Box (5–20 L) alır. İdeal depolama 15–25°C; güney İran limanlarından tropikler üzerinden deniz transitinde, sıcaklığı 30°C altında tutmak için veri kayıt cihazlı soğutmalı konteynerler şarttır.
10. Toplu fiyatlandırma ve B2B sözleşme belirleyicileri
- Toplam yağ tayini ve taze çiçek oranı (25–30 mg üzeri tayinler hammadde maliyetini artırır)
- Sözleşme sezonu; Mayıs–Haziran hasat ayları en iyi fiyat penceresini sunar
- Proses teknolojisi ve ekipman alaşımı (316 paslanmaz vs geleneksel bakır)
- Denetim, GC-MS, metil öjenol, izotop ve organik sertifika maliyetleri
- Incoterms: EXW, FOB Bandar Abbas veya CIF varış limanı
11. Sipariş öncesi ithalatçı kontrol listesi
- Formülde bırakılan ürün ve durulama kullanımını tanımlayın
- Sözleşmede izin verilen pH bandını belirtin (ör. 4,2–5,2)
- Sayısal minimum toplam yağ tayini belirleyin (ör. >15 mg/100ml)
- GC-MS isteyin ve temel alkol yüzdelerini eşleştirin
- Varış pazarı için metil öjenol tavan taahhüdü alın
- ISO 17516 mikrobiyal tavanlarını yazılı kabul edin
- Ftalat içermeyen gıda sınıfı varil veya mühürlü IBC belirtin
- Koruyucu politikasını netleştirin (tamamen doğal vs izin verilen kozmetik koruyucular)
- Yüklü tanktan sevkiyat öncesi numune isteyin
- Karantina, fitosaniter, menşe şahadetnamesi ve varış etiketlemesini hizalayın
12. Doğru proforma için gerekli veriler (RFQ)
- Ürün tipi ve sınıf (hafif, yoğun, çift damıtma veya doğrudan buhar)
- mg/100 ml cinsinden minimum toplam yağ tayini
- Sipariş hacmi (kg/L) ve teslimat parti programı
- Ambalaj: 25 L, 200 L veya 1.000 L IBC
- Kabul edilen koruyucu sistemi
- Zorunlu analitik sertifikalar (GC-MS, ağır metaller, pestisitler, metil öjenol)
- Incoterms ve nihai liman veya şehir
13. Iranco ile endüstriyel gül suyu ihracat tedariki
Kozmetik hammadde dış ticaretinde teklifler yalnızca proforma rakamları değildir. Esansiyel yağ stabilitesi, fiziksel berraklık, mikrobiyolojik temizlik ve düzenleyici uyum, maliyetli hatalara karşı kârlılığı belirler.
Iranco, uluslararası satın alma ekiplerinin endüstriyel gül suyu ve hidrosol talebini mühendislik detayıyla—ürün tipi, hedef tayin, toplu ambalaj ve gerekli laboratuvar belgeleri—kaydetmesini sağlar; Kashan, Meymand ve Kerman’daki yetkin tesisler değerlendirilebilir. Ağ, belgeli numuneler, COA doğrulama, ambalaj bütünlük kontrolleri ve gümrük/lojistik koordinasyonunu destekler.
Özet
Kişisel bakım endüstrilerinin bitkisel aktif bazlara kayması, şam hidrosolunu geleneksel bir damıtmadan hijyen formüllerinde kilit sulu faza taşımıştır. Profesyonel giriş; doğal pH, GC-MS’te aromatik alkol dengesi, alerjen izleme ve konteyner taşımada soğuk zincir bakımı gibi laboratuvar parametreleri gerektirir. Kashan, Fars ve Kerman iklimlerindeki en zengin şam plantasyonlarıyla İran, toplu hidrosol arzı için dünyanın önde gelen uzun vadeli merkezidir.
Sık sorulan sorular
Hijyen ürünlerinde doğal gül suyu pH’si neden önemlidir?
Otantik gül suyu pH 4,0–5,5 aralığında olup cilt asit mantosuyla uyumludur ve koruyucu performansını destekler. 5,8–6,0 üzeri değerler mikrobiyal fermantasyon veya musluk suyuyla sulandırmayı düşündürür.
Koruyucusuz hidrosolun raf ömrü nedir?
Orijinal mühürlü, ışığa dayanıklı ambalajda 15–25°C’de nominal ömür 12–24 aydır. Açıldıktan ve havaya maruz kaldıktan sonra bakteriyel bozulma riski zamanla artar.
Gül suyu GC-MS’te belirteç bileşik nedir?
Feniletil alkol (2-feniletil alkol) tipik olarak toplam aromatik uçucuların %45–80’inden fazlasını oluşturur; sitronellol ve geraniol ile tamamlanır.
AB’de metil öjenol nasıl kontrol edilir?
Kozmetik Yönetmeliği 1223/2009 kapsamında bırakılan ürünlerde metil öjenol %0,0002 ile sınırlıdır. İhracatçılar, formülatörlerin izin verilen gül suyu dozunu hesaplayabilmesi için kesin tayin sunmalıdır.
Bakır geleneksel imbikler ve endüstriyel paslanmaz damıtma?
Bakır imbikler oksidasyonu hızlandıran bakır iyonları taşıyabilir. Gıda sınıfı 316 paslanmaz hatlar, hassas buhar sıcaklığı kontrolüyle hijyenik ortamda damıtır.
IBC konteynerler ve polietilen variller?
Metal kafesli 1.000 L IBC’ler konteyner doluluk verimini artırır ve litre başına ambalaj maliyetini düşürür. 25 veya 200 L variller daha küçük atölye hacimlerine uyar.
Kozmetik sınıfı gül suyu İran’dan nasıl doğrudan tedarik edilir?
Yağ tayini, hacim, toplu ambalaj ve son kullanımları tanımlayın; ardından Iranco satın alma talebi üzerinden gönderin; hijyen uyumlu endüstriyel üniteler taranabilir.
Resmi fiyat teklifi için ne belirtilmelidir?
Sınıf, yağ tayini, tonaj, koruyucu şartları, konteyner tipi, analitik sertifika gereksinimleri ve Incoterms ekleyin; kalite seçenekleri karşılaştırılabilir.
Öne Çıkan Ürünler
İlgili Yazılar