Iranco
İran Gıda İhracat Portalı
Ürünler Fabrikalar Markalar Analizler İletişim
İhracat için yakut kırmızısı İran Negin safran stigmaları
İhracat Rehberi

İran Negin Safranı: Ticaret ve İhracat İçin Kalite Teşhisi ve Seçim Rehberi

Iranco Dergisi Ekibi Iranco Dergisi Ekibi
38 dk okuma

Teknik özellikler, ISO 3632 laboratuvar standartları, özgünlük yöntemleri, ihracat ambalajı ve uluslararası gümrük gereklilikleri

İhracat rehberi · Negin safran · Kalite kontrolü

İran Negin Safranı; Kalite Değerlendirme ve Ticaret–İhracat Seçim Rehberi

Teknik özellikler, ISO 3632 laboratuvar standartları, orijinallik yöntemleri, ihracat ambalajı ve uluslararası pazarlarda gümrük gerekliliklerinin uzman analizi

85–90%
İran’ın küresel safran üretim ve tedarikindeki yıllık payı
240–280+
İhracatlık Negin ve Süper Negin grade’inde krosin renklendirme gücü
≤10%
Ulusal Standart 259’a göre stigma azami nem tavanı
HS 091020
Safran ithalat ve ihracatı için uluslararası tarife kodu

Bu rehber; satın alma yöneticileri, tüccarlar ve uluslararası ithalatçılar için laboratuvar göstergeleri, ulusal ve küresel standartlar, modern saflık ölçüm yöntemleri ve teknik ambalaj kriterlerine dayanarak İran Negin safranının toptan kalite değerlendirme ve satın alma sürecini en düşük ticari riskle tamamlamalarına yönelik kapsamlı bir araçtır.

Analitik giriş

Uluslararası safran ticareti son yıllarda köklü bir dönüşüm geçirmiştir; bu ürünün alım satımı geleneksel bir baharat seviyesinin ötesine geçerek modern ilaç sanayisi, fonksiyonel gıdalar ve lüks kozmetik ürünlerinde uzman bir alan haline gelmiştir. Bu yeni ticari yapıda, kalite hakkındaki halk dilindeki isimler veya kanıtsız iddialar profesyonel alıcıların karar temeli değildir. Safranın gerçek ayarı artık akredite laboratuvarlarda hassas fizikokimyasal ölçümlerle ve uluslararası standartlara göre belirlenir. İşlenmiş formlar arasında Negin safran, belirgin biyokimyasal özellikleri ve stigmaların görsel çekiciliği nedeniyle yüksek katma değerli ihracat pazarlarının talep odağıdır.

Doğu İran ovalarının eşsiz iklimi ve safran soğanı yetiştirme geçmişiyle İran, bu stratejik baharatın dünya çapındaki ana üretim kaynağı sayılır. Küresel arzda merkezi konuma rağmen hasat, ayırma ve kurutma yöntemlerindeki belirgin çeşitlilik, ortak Negin adı altında geniş bir kalite yelpazesi oluşturur. İthalatçılar, distribütörler ve gıda sanayi yöneticileri; nihai sevkiyatın numune ile uyumsuzluğu, karmaşık tağşiş yöntemleri, ağırlık artırma, bitkisel pestisit kalıntıları ve nem dalgalanmaları gibi ciddi zorluklarla sürekli karşılaşır.

ISO 3632 uluslararası standardının ve İran Ulusal Standardı 259’un temellerine hâkim olmak, laboratuvar analiz raporunu doğru okumak ve modifiye atmosfer ambalajı gerekliliklerini anlamak, sürdürülebilir safran ticaretinin hayati koşullarıdır. Bu makale; tedarik, kaynak bulma, kalite değerlendirme, ticari sözleşme ve İran Negin safranı gümrük clearance aşamalarında bilinçli kararlar için stratejik bir çerçeve sunar.

1. Üretim coğrafyası, tarım iklimi ve İran Negin safranının pazar konumu

Safranın doğuştan gelen kalitesi yetiştiği coğrafi koordinatlarla doğrudan ilişkilidir. İran’ın en seçkin safranının ana kaynağı, Razavi Horasan ve Güney Horasan’ı kapsayan doğu ve yarı kurak kuşaktır. Torbat-e Heydarieh, Zaveh, Qaenat, Gonabad, Birjand ve Ferdows gibi bölgeler; kumlu–tınlı, yüksek geçirgenlikli topraklara sahiptir. Bu iklimin ayırt edici özelliği soğuk kışlar, ılıman ilkbahar ve aşırı sıcak–kuru yazlardır; bu döngü safran soğanında mantar hastalıklarını sınırlar ve yaz uykusu ile sonbahar uyanışında bitki metabolizmasını güçlendirir.

Sonbahar başında gündüz–gece sıcaklık farkı, özellikle krosin ve pikrokrosin gibi etkin bileşiklerin stigmada yoğunlaşmasında belirleyicidir. Hasat bu bölgelerde Ekim sonlarında başlar ve en geç Kasım başına kadar sürer. Üstün Negin grade’i için hasat zamanlamasının çok hassas yönetimi gerekir; çiçekler güneş doğmadan önce, taç yaprakları kapalıyken toplanmalıdır; aksi halde UV ışığı ve hava sıcaklığı stigma biyokimyasını bozar. Çiçeklerin en geç 24 saat içinde işleme atölyelerine taşınması ve stigmaların deneyimli işçilerce ayrılması, sağlam, homojen ve krem içermeyen stigmalar için temel adımdır.

Uluslararası ticaret perspektifinden İran gümrüklerinden yılda 200–250 ton safran ihrac edilir; 1403 yılında hacim 214 tonu aşmış ve 184 milyon doların üzerinde değere ulaşmıştır. Buna rağmen safran ticaret akışı, fiili ve potansiyel pazar arasında derin bir dengesizlik gösterir; üretimin büyük kısmı dökme halde Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya gibi ülkelere büyük paketlerle gider. Bu aracılar ürünü yeniden kontrol, ikincil işleme ve yerel markalarla ambalajladıktan sonra Almanya, ABD ve Birleşik Krallık gibi premium tüketim pazarlarına katlanan marjlarla dağıtır. Uluslararası alıcıların İran’daki işleme ağıyla doğrudan ilişkiye geçmesi, aracıları devre dışı bırakmak, toplam maliyeti düşürmek ve taze, izlenebilir sevkiyatlara ulaşmak için uygun bir zemin oluşturur.

2. Ticari safran türleri ve morfoloji: Negin ve Süper Negin’in diğer grade’lerden ayrımı

Stigma anatomisini ve ayırma yöntemini bilmek, sevkiyat değerlemesinde her ticari kararın dayanağıdır. Safran çiçeğinin derinlikte beyaz–sarımsı bir kremi (style) vardır; bu krem üç yakut kırmızısı stigma koluna uzanır. Uluslararası ticarette işlenmiş safran formları stigma uzunluğu, bağlı krem oranı, fiziksel doku bütünlüğü ve kurutma yöntemine göre sınıflandırılır.

Standart Negin safran (Negin)

Bu tipte üç stigma kolu beyaz kreme bağlandığı noktadan kesilir; üründe sarı veya beyaz iz görülmez. İplikler sağlam, tek tip kırmızıdır ve geleneksel veya yarı endüstriyel kurutmaya özgü doğal kıvrımlara sahiptir. Bu grade, Avrupa ve Körfez pazarlarında birinci sınıf perakende ambalajları için paketleyicilerin ana tercihidir.

Süper Negin safran (Super Negin)

Süper Negin, safran endüstrisinde işlemenin en üst mühendislik seviyesini temsil eder. Stigmalar taze ve canlı çiçeklerden seçilir; ayarlı hava akışlı mekanize kurutucularla işlenir. Böylece stigmalar kalın, uzun, düz ve preslenmiş kalır; kırılma, ezilme veya deformasyon oluşmaz. İri ve homojen Süper Negin stigmaları, Çin lüks pazarı ve Körfez ülkelerinde en yüksek ticari çekiciliğe sahiptir.

Sargol, Puşal ve demet safran

  • Sargol: Tamamen kırmızı, sarı bölüm içermeyen ancak Negin’den kısa iplikler; yüksek kırık ve toz oranı; endüstriyel gıda ve pastacılık için uygundur.
  • Puşal (Pushal): 1–3 mm sarı kremle birlikte kırmızı stigmalar; yüksek görünür hacim, daha düşük renklendirme ayarı; süt ürünleri ve karışık baharat sanayisi.
  • Demet / Dokhtarpiç (Bunch / Dasteh): Uzun kremle birlikte tam iplik, iplikle sarılmış; krem ağırlığı bazen %30’u aşar, en düşük renklendirme gücü.
İplik tipi safran grade’lerinin ticari karşılaştırması
Safran tipi Krem oranı Fiziksel özellikler Krosin Ana kullanım
Süper Negin%0Düz, presli, kalın260–280+Lüks ambalaj, parfümeri
İhracatlık Negin%0Uzun, hafif eğimli240–260Avrupa ve Asya premium perakende
Üstün Sargol%1’den azKısa, hafif kırıklı220–240Gıda formülasyonu, poşet çay
İhracatlık Puşal1–3 mmKöke bağlı, yüksek hacim200–220Süt ürünleri, içecek, karışık baharat
Demet (Dokhtarpiç)Ağırlığın %30–45’iİplikle sarılı demet160–190Geleneksel ve ev kullanımı

3. Biyokimyasal temeller, laboratuvar göstergeleri ve ISO 3632 ile Ulusal Standart 259

Negin safranın ticari değeri, duyusal ve terapötik özelliklerini belirleyen üç sekonder metabolite dayanır. Safran ayarının belirlenmesi, ISO 3632 uluslararası standardına (ISO 3632-1 özellikler, ISO 3632-2 test yöntemleri) ve İran Ulusal Standardı 259’a göre cihazlı analiz gerektirir.

Krosin (Crocin) kaynaklı renklendirme gücü

Krosinler, karotenoid ailesinden suda çözünen di-ester glikozitlerdir; sıvı ortamda şeffaf altın sarısı renk oluşturur. Krosin testi, %1 numune çözeltisinde 1 cm kuvars hücrede 440 nm’de UV–görünür spektrofotometri ile yapılır. ISO 3632, en yüksek sınıf olan Grade 1 için asgari krosini 200 birim olarak tanımlar. Seçkin İran Negin safranında bu değer tipik olarak 240–270 aralığındadır; taze stigmalarla preslenmiş Süper Negin’de 280 birimin üzerine çıkabilir. Daha yüksek krosin, aynı renk yoğunluğu için downstream sanayide daha düşük doz anlamına gelir.

Pikrokrosin (Picrocrocin) kaynaklı tat göstergesi

Pikrokrosin, saf safranın ayırt edici acı tadını ve aromasını oluşturan acı, renksiz, kristalin bir glikozittir. Laboratuvar ölçümü 257 nm’de yapılır. ISO 3632’de üst sınıf için asgari eşik 70 birimdir; İran Ulusal Standardı 259 birinci sınıf safran için asgari 85 birim şart koşar. Alışılmadık derecede düşük değerler eski partiyi, aşırı ısıyı veya değersiz bitkisel madde karışımını işaret eder.

Safranal (Safranal) kaynaklı aroma göstergesi

Safranal, stigma uçucu esans bileşenlerinin büyük bölümünü oluşturur. Ölçüm 330 nm’de yapılır. ISO 3632 safranal için 20–50 birimlik çift yönlü bir aralık tanımlar. Krosinin aksine safranalın 50’yi aşması kalite göstergesi değildir; stigma uygunsuz sıcaklıkta saklanmış, ciddi şekilde eskimiş veya pikrokrosinin ısı ve zamanla hidrolize olup safranale dönüşmüş olduğunu gösterir.

Nem ve uçucu maddeler

Safran dokusundaki serbest su, bozulmaya yatkınlıkta kilit faktördür. ISO 3632 azami nemi %12, Standart 259 ise %10 olarak belirler. Bununla birlikte ihracatlık Negin konşimentosunda %8’in üzerindeki nem depolama riski ve ağırlık tağşişi riski taşır. Uzun süreli depolama ve stigma kırılganlığı ile ayarın korunması için optimal nem %6–8 aralığındadır.

ISO 3632 fizikokimyasal parametreleri vs ihracatlık Negin optimal aralığı
Parametre Test yöntemi ISO 3632 Grade 1 Standart 259 1. sınıf Negin optimal aralık
Krosin (renk gücü)440 nm spektrofotometriAsgari 200Asgari 220240–280+
Pikrokrosin (tat)257 nm spektrofotometriAsgari 70Asgari 8585–110
Safranal (aroma)330 nm spektrofotometri20–5020–5025–45
Nem ve uçucu maddeler103°C fırınAzami %12Azami %10%6–8
Toplam kül550°C kalsinasyonAzami %8Azami %8%6,5’ten az
Asitte çözünmeyen külHCl reaksiyonuAzami %1Azami %1%0,5’ten az
Yabancı bitkisel maddeFiziksel muayeneAzami %2Azami %2%0,2’den az

4. Analiz raporu (COA) değerlendirmesi, mikrobiyolojik testler ve pestisit kalıntısı (MRL)

Laboratuvar analiz raporu (Certificate of Analysis / COA), uluslararası safran işlemlerinin temel taşıdır. Ticaret yöneticisi veya kalite sorumlusu bu belgeyi inceleyerek ürünün sağlığını, orijinalliğini ve hedef pazara giriş uygunluğunu öngörebilir. Belgenin ISO 17025 akredite laboratuvarlarca düzenlenmesi geçerliliğin ilk koşuludur.

Önce numune kimliği doğrulanır; rapor partı numarası (Batch Number), parti ağırlığı, ambalaj tipi, hasat tarihi ve alıcı adını paketleme listesi ve sevkiyat belgeleriyle eşleştirmelidir. Ardından spektroskopik göstergeler yorumlanır. UV–görünür spektrofotometri ISO 3632’nin ana testi olsa da çok hassas ve yüksek hacimli alımlarda trans-krosin ve cis-krosin izomerlerini doğrulamak ve sentetik boya varlığını dışlamak için yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) talep edilir.

Mikrobiyolojik kirletici limitlerinin kontrolü bir sonraki doğrulama adımıdır. Avrupa giriş noktaları ve gelişmiş ülkelerde kabul kriterleri şu temele dayanır:

  • Toplam canlı mikroorganizma sayımı (Total Viable Count): gram başına 105 koloniden az
  • Küf ve maya: gram başına 103 koloniden az
  • Enterobacteriaceae: gram başına 102’den az
  • Escherichia coli: gram başına negatif
  • Salmonella spp.: 25 gram numunede tamamen bulunmamalı

Aflatoksin B1 5 µg/kg (ppb)’yi, toplam aflatoksinler 10 µg/kg’yi aşmamalıdır. Okratoksin A tavanı 15 µg/kg’dır. Avrupa Birliği’nde pestisit kalıntısı için azami limit (MRL), özel kayıt yoksa varsayılan 0,01 mg/kg esasına göre belirlenir. Alıcı, LC-MS/MS ve GC-MS/MS ile çoklu pestisit taraması (Pesticide Multi-Residue Screening) yaptırmalıdır.

5. Safran pazarında ticari tağşiş ve Negin orijinalliğini doğrulama yöntemleri

Safran birim ağırlık fiyatı nedeniyle en yoğun ekonomik sahtekârlığın görüldüğü ürünlerdendir. Negin safranın yapısal avantajı, stigmaların bütünlüğü ve beyazlık içermemesi; kırık, Sargol ve toz formlara kıyasla tağşişi zorlaştırır. Yine de toptan işlemlerde alıcıyı yanıltmaya yönelik birçok yöntem vardır.

Nem emici maddelerle ağırlık artırma tağşişi

Kötü niyetli aktörler gliserin, invert şeker, tuzlu su, bal veya hayvansal/mineral yağ içeren çözeltileri stigmaların üzerine püskürterek yük ağırlığını %5–15 oranında fark edilmeden artırabilir. Birkaç safran telini emici kağıt arasında sıkıştırmak; yağ veya gliserin varsa kağıtta şeffaf yağ lekesi bırakır. Toplam kül ve asitte çözünmeyen kül testleri tuz ve şeker eklenmesini de ortaya çıkarır.

Sentetik kimyasal boyalar ve sahte lifler

Stigmalar tartrazin (E102), sunset yellow (E110), ponceau 4R (E124) veya yasak Sudan Red gibi endüstriyel boyalarla boyanabilir. Orijinal stigmalar suya yavaşça, 10–15 dakikada açık altın sarısı renk verir; sahte üründe soğuk suya değer değmez yoğun kırmızı veya koyu turuncu renk ayrılır ve tel birkaç dakikada solabilir. Boya safrası, boyanmış mısır sakalı veya calendula yaprakları karışımı stereoskop altında morfoloji incelemesiyle ayırt edilebilir; safran stigması tübüler, içi boş, trompet uçlu ve dişli kenarlı yapıdadır.

Tağşiş türleri ve ortaya çıkaran testler
Tağşiş tipi Görsel ve duyusal belirti Laboratuvar testi
Şeker ve tuzla ağırlık artırmaTatlı veya tuzlu, yapışkan dokuToplam kül %8’in üzerinde
Yağla ağırlık artırmaOlağandışı parlaklık, kağıtta yağ lekesiSoxhlet yağ ekstraksiyonu
Kimyasal boyamaSoğuk suda anında renk salınımıTLC ve HPLC
Bitkisel lif karışımıTrompet uçlu stigma yokMikroskopik inceleme
Eskime ve yeniden canlandırmaKaramelize koku, mat renkYüksek safranal karşısında düşük krosin

6. Ana ihracat pazarlarının analizi ve bölgesel alıcı tercihleri

Dünyanın farklı noktalarında safran talep deseni homojen değildir. Her pazarın özel gerekliliklerini bilmek ticari riski minimize eder ve arz stratejisini netleştirir.

  • İspanya: En büyük ithalatçı ve yeniden paketleyici; yarım–bir kilogramlık dökme Negin, %7 altı nem ve pestisitsiz sertifika.
  • BAE (Dubai): Yeniden dağıtım merkezi; kristal ve işlemeli metal ambalajlı preslenmiş Süper Negin için en yüksek fiyat.
  • Çin: İlaç ve fonksiyonel gıda; çok iri, %100 kırmızı, krosin 260 üzeri; sıkı GACC denetimi.
  • Batı Avrupa (Almanya, İtalya, Fransa): Takviye ve premium gıda; MRL hassasiyeti, şeffaf tedarik zinciri, biyobozunur veya mor cam ambalaj.
Safran ihracat pazarlarının bölgesel tercihleri
Ülke Zincirdeki rol Tercih edilen grade Öncelikli gösterge Yaygın ambalaj
İspanyaRe-eksport ve yeniden işlemeNegin ve SargolISO uyumlu COA ve fiyat500 g–2 kg dökme
BAETransit merkez ve lüks tüketimPreslenmiş Süper NeginDüz stigma, toz yokMetal ve kristal kap
Çinİlaç ve fonksiyonel gıdaİri Süper NeginKrosin >260, mutlak saflıkİnert gaz altında vakum
AlmanyaEndüstriyel ekstraksiyon ve ilaçSabit ayarlı NeginAB MRL altı pestisitGıda sınıfı alüminyum kutu
HindistanDini, pastacılık ve ilaç kullanımıNegin ve SargolSütte hızlı renklendirme1–10 g metal paket

7. Gümrük düzenlemeleri, tarife kodları (HS Code) ve clearance belgeleri

Safran, Harmonize Sistem tarife cetvelinin 9. bölümünde ana tarife satırı 09102000 altında sınıflandırılır. Ulusal gümrük alt kodları şunları içerir:

  • 09102010: Perakende için 10 g altı ambalajda ezilmemiş safran
  • 09102020: 10 g altı ambalajda safran tozu
  • 09102030: 10–30 g ambalajda ezilmemiş safran
  • 09102040: 10–30 g ambalajda safran tozu
  • 09102090: Diğer ambalajlar; 30 g üzeri toptan ve dökme ihracat için temel kod

Gecikmesiz clearance için dosya bitki sağlık sertifikası (Phytosanitary Certificate), kalite analiz raporu (COA), menşe şahadetnamesi (Certificate of Origin), ticari fatura ve paketleme listesi, geçerli hava konşimentosu (Air Waybill) ve gerektiğinde helal sertifikası içermelidir.

8. İhracat ambalaj mühendisliği ve biyoaktif bileşenlerin stabilizasyonu

Safranın aktif bileşenlerinin bozunması hızlı bir süreçtir; uygunsuz oda koşullarında birkaç ay içinde krosin ışık ve oksijene karşı renklendirme gücünün %50’sinden fazlasını kaybedebilir. Ana bozucular ışık, oksijen difüzyonu ve bağıl nem dalgalanmasıdır; kuru stigma dokusu son derece higroskopiktir (Hygroscopic).

1–5 kg sevkiyatlar için en iyi çözüm modifiye atmosfer paketleme (MAP): üç katmanlı laminat torba (alüminyum folyo / polyester / polietilen), vakum, %99,9 saflıkta azot enjeksiyonu ve ısı kaynağı ile kapatma; ardından kalay kaplı metal kap. Perakende için mat karton kaplı polikristal, kehribar veya mor biyofotonik cam ve işlemeli metal (khatam) kutular yaygındır.

Safran ihracat ambalaj yapıları
Yapı tipi Ağırlık aralığı Işık koruması Ana kullanım
Gıda sınıfı metal kutu + azot500–1000 g%100 engelleyiciB2B ihracat dökme
Alüminyum folyo vakum torbası1–5 kg%100 engelleyiciİlaç ve ekstraksiyon
Karton kaplı polikristal0,5–10 gDış kutuya bağlıKörfez perakende
Mühürlü kehribar cam1–5 gUV’ye karşı mükemmelEczane ve Avrupa pazarı

9. Uluslararası hava lojistiği: tedarik zinciri kontrolü ve risk yönetimi

Safranın hacim ve ağırlığa kıyasla çok yüksek değeri, transit karakterini diğer tarım ürünlerinden ayırır. Deniz taşımacılığı 20–60 günlük transit ve değişken nem nedeniyle ciddi kalite kaybı riski taşır. Ticari safran sevkiyatları neredeyse yalnızca hava kargo (Air Cargo) ile taşınır.

  • Transit süresi: Doğrudan hatlar; çıkış gümrüğünden varış clearance’ına toplam süre 3–5 günü aşmamalıdır.
  • Kabin iklim kontrolü: 15–20°C ve %50 altı bağıl nem; yüklemede yansıtıcı termal örtü.
  • Fiziksel güvenlik: mühür bozulunca belli olan bant (Tamper Evident Tape) ve çift kayış; ağırlık 0,01 kg hassasiyetle kayıt.
  • Sigorta: hırsızlık, kayıp, yangın ve fiziksel hasarı kapsayan Institute Cargo Clauses A (Clauses A).

Incoterms açısından Imam Khomeini Havalimanı FOB veya alıcı ülke havalimanı CIP en yaygın yöntemlerdir. İran hava prosedürlerine girmek istemeyen ithalatçılar için CIP en güvenli seçenektir.

10. Fiyatlandırma dinamikleri, maliyet faktörleri ve rekabet analizi

Toptan Negin safran fiyatlandırması kalite göstergeleri, arz döngüsü ve pazar elastikiyetine bağlı çok boyutlu bir süreçtir. Etkileyen faktörler: hasat mevsimi ve tarım yılı (yeni hasat stigmaları %10–15 prim), COA fizikokimyasal ayarı, stigma fiziksel yapısı (preslenmiş Süper Negin en yüksek fiyat) ve yük nem koşullarıdır. Bir ton safranda %2 nem farkı, 20 kg kuru madde kaybına eşdeğerdir.

Dünyanın başlıca safran üreticilerinin rekabet karşılaştırması
Ülke Rekabet avantajı Krosin Fiyat seviyesi
İranKüresel üretimin %85+’i, grade çeşitliliği240–280+Küresel fiyat referansı
İspanyaLa Mancha markası, AB üyeliğiAvrupa standardizeÇok yüksek (katma değer)
AfganistanHerat benzeri iklim, niş pazarlar220–260Eşdeğer veya biraz düşük
Hindistan (Keşmir)Keşmir coğrafi işaretiOtantikte çok iyiİran’ın 2 katına kadar
YunanistanKozani Crocus kooperatifi, AB desteğiAvrupa için uygunAvrupa pazarında yüksek

11. Endüstriyel uygulamalar ve Negin safran türevlerinin ileri sanayide formülasyonu

Negin safran, en yüksek etkin madde içeriği, en düşük krem lif artığı ve yüksek çözünürlük nedeniyle üç ileri sanayi segmentinde kritik hammadde olarak kullanılır:

  • İlaç ve fonksiyonel takviyeler: Antidepresanlar, makula koruyucu (AMD) ürünler, nootropik takviyeler; en düşük mikrobiyal yük ve HPLC doğrulaması gerekir.
  • Premium gıda sanayisi: Bitkisel içecekler, karışık çay, lüks pastacılık ve fonksiyonel süt ürünlerinde stabil krosin gıda rengi.
  • Kozmetik ve cilt bakımı (Cosmeceuticals): Organik aydınlatıcı serum ve anti-aging kremlerde tirozinaz inhibisyonu.

12. İthalatçı kontrol listesi ve fiyat teklifi talebi (RFQ) yazım rehberi

Net bir fiyat teklifi talebi, satıcıyla belirsizliksiz anlaşmanın temelidir. Sipariş öncesi ithalatçı kontrol listesi:

  • Fiziksel tip ve grade’in kesin tanımı (preslenmiş Süper Negin, ihracatlık üstün Negin) ve izin verilen kırık eşiği
  • ISO 3632 Grade 1 ve Ulusal Standart 259 uyumu zorunluluğu
  • Asgari krosin (240 veya 260), asgari pikrokrosin (85) ve safranal aralığı (20–50)
  • Nem tavanı (%8 azami) ve hedef MRL’ye uygun pestisit taraması
  • Mikrobiyoloji testleri ve 25–50 g mühürlü referans numune
  • Ambalaj tipi, tarım yılı, izin verilen havayolları ve Clauses A sigortası
  • Uyuşmazlık çözümü, yükleme öncesi muayene ve numune–mal uyumsuzluğu cezai hükümleri

Profesyonel teklif için alıcı tip ve grade, asgari krosin, hasat yılı, ambalaj tipi ve ağırlığı, sipariş hacmi, varış havalimanı, Incoterms ve ek testleri bildirmelidir. İhracat siparişlerinde bu bilgiler Iranco üzerinden fiyat teklifi talebi olarak kaydedilebilir.

13. Iranco ile İran üreticilerinden doğrudan Negin safran tedariki

Safran ticaretinde iki fiyat teklifi arasındaki fark asla yalnızca fatura tutarıyla sınırlı değildir. Yük homojenliği, kırık stigma yokluğu, ağırlık manipülasyonu olmaması, renklendirme stabilitesi ve sevkiyatın ilk laboratuvar numunesiyle tam uyumu, bir markanın ticari geleceğini belirler. Qaenat ve Torbat-e Heydarieh gibi referans şehirlerdeki tarım ve mekanize işleme ağlarına teknik ve lojistik karmaşıklığı bilmeden doğrudan erişim ithalatçılar için yüksek risk taşır.

Iranco, toptan alıcıları, işleme tesislerini ve uluslararası ithalatçıları İran’daki en güvenilir Negin safran üreticileri ve ambalaj firmalarıyla buluşturan uzman bir platform sunar. Bu yapı üzerinden talep sahipleri stigma grade’i, biyokimyasal ayar, ambalaj formatı ve karantina kuralları gibi teknik kriterleri ileterek değerlendirme ve tedarik sürecini şeffaf ve izlenebilir biçimde yürütebilir.

Iranco’da satın alma talebi kaydet

14. Özet

İran Negin safranı, küresel baharat pazarında işlenmiş stigmaların önde gelen temsilcisidir; ticari değeri doğrudan laboratuvar uyumu ile ölçülür. Uzman gıda ve ilaç ticaretinde tedarik kararı eşzamanlı üç faktörün değerlendirilmesine dayanır: ISO 3632 tabanlı belgeli laboratuvar doğrulaması, kırıklık ve kök içermeme için stigma geometrisi ve fiziksel bütünlük muayenesi, hedef ülkenin bitki sağlığı ve pestisit MRL kurallarına uygun gümrük dosyası. Modern presleme işleme ile inert gaz altındaki dayanıklı ambalajın birleşimi ve hızlı hava lojistiği, ürünün tüketim pazarlarına sürdürülebilir teslimatını destekler. Bu pazarda başarı, kanıtsız geleneksel anlaşmalardan uzaklaşmaya ve kaynak bulma sürecinin tamamında bilimsel, veri odaklı ve belgeli standartlara dayanmaya bağlıdır.

15. Sıkça sorulan sorular

1. Negin ve Süper Negin safran arasındaki temel fark nedir?

Negin safranda stigmalar tamamen kırmızıdır ve sarı krem içermez; ancak hafif eğim ve küçük kırıklar görülebilir. Süper Negin ise mekanize kurutucularla işlenir; stigmalar düz, preslenmiş, geniş ve hacimlidir; en yüksek krosin ayarı (260 üzeri) ve en iyi görsel sunuma sahiptir.

2. Safran analiz raporunda (COA) hangi göstergeler üstün yükü doğrular?

Üstün Negin grade için 440 nm’de krosin 240’ın üzerinde olmalıdır. 257 nm’de pikrokrosin 85’i aşmalı, safranal 20–50 aralığında kalmalı ve toplam nem %8 altında kaydedilmelidir.

3. Sahte safranda renklendirme gücü yüksek olabilir mi?

Evet; tartrazin veya Sudan Red gibi endüstriyel boyalar spektrofotometrede optik absorbansı yapay olarak yükseltebilir. Kesin ayırım yalnızca HPLC veya TLC ile mümkündür.

4. Negin safranın ticari raf ömrü ne kadardır ve nasıl korunur?

Negin safran hasattan sonra iki yıla kadar standart kalitesini koruyabilir. Koşul: ışık ve oksijene geçirmez ambalaj, azot enjeksiyonu, 20°C altı depolama ve %50 altı bağıl nem.

5. Farklı tedarikçi tekliflerindeki fiyat farkını ne belirler?

Günlük fiyat krosin ayarı, stigma boyutu ve kurutma yöntemi, tarım yılı, nem yüzdesi ve ambalaj tipine bağlıdır. Karşılaştırılabilir gerçek fiyatlar için teknik özellikler ve hacim Iranco’da kaydedilebilir.

6. Uluslararası safran taşımacılığında neden deniz yolu kullanılmaz?

Yüksek birim değer, konteynerlerde uzun süreli ısı ve nemde aktif bileşen bozunması ve hızlı sermaye dönüşü ihtiyacı, ticari sevkiyatların yalnızca 3–5 gün içinde hava yoluyla yapılmasına yol açmıştır.

7. İran’dan orijinalliği güvence altına alınmış Negin safran nasıl tedarik edilir?

Profesyonel ithalatçılar akredite COA, teslimat öncesi referans numune ve ISO 3632 koşullu sözleşme şart koşar. Bu adımlar Iranco satın alma talebi üzerinden üretim seçeneklerinin koordinasyonuyla birlikte izlenebilir.

8. Toptan Negin safranda asgari ticari sipariş (MOQ) ne kadardır?

Metal dökme ambalajda asgari sipariş genellikle 5–10 kg’dır; bitki sağlık sertifikası, pestisit testleri ve havalimanı prosedürlerinin ekonomik olması için. Perakende ambalajda MOQ paket adedine göre hesaplanır.

↑↓ navigate Girin tümünü gör Esc close