Kalleh, Haraz, Saleh ve Gola karşılaştırması — süt tozu fiyatı, IR kodu, Rusya ihracatı ve Iranco fabrika sorgusu
B2B Toptan Tedarik · Süt Ürünleri · Amol · Mazenderan
Amol Süt Ürünleri Toptan Alım Kılavuzu: Kalleh, Haraz, Saleh ve Gola Endüstriyel Kümesi
1405 ticari ve teknik analiz — Mazenderan çiğ süt ekonomisi, SMP/WMP toz teknolojisi, dört Amol süt kompleksinin karşılaştırması, Rusya ve EAEU ihracat gereksinimleri, Hazar Denizi lojistiği ve soğuk zincir mühendisliği.
Mazenderan Eyaleti'ndeki Amol kenti, kuzey İran'ın endüstriyel süt işleme merkezi olarak kırk yılı aşkın süredir hizmet vermekte; çiğ süt toplamadan UHT üretimine, sprey kurutmalı tozlardan işlenmiş peynir ve endüstriyel tereyağına kadar değer zincirini kapsamaktadır. Binlerce hektarlık mera ovalarına yakınlık, Amirabad ve Anzali limanlarına erişim ve kuzey sınır geçişlerine yol bağlantıları, Amol'u bir B2B süt tedarik merkezi haline getirmiştir. Iranco platformu, teknik hat analizi, çiğ süt ekonomisi ve ihracat uyumluluk rehberliği ile tüccarlar, ihracatçılar ve kurumsal alıcılar için Amol tesislerinden doğrudan toptan satın almayı kolaylaştırır.
1. Amol süt endüstriyel kümesi ve Mazenderan jeoekonomisi
Neden Amol? — Coğrafi avantajlar ve tedarik zinciri konumu
Mazenderan Eyaleti yıllık 2 milyon tonun üzerinde çiğ süt üretmektedir — İran'ın süt endüstrileri için en büyük tedarik tabanı. Amol İlçesi bu havzanın kalbinde yer alır; Babol, Fereydunkenar ve Mahmudabad'daki çiftlikler 45 dakikadan az uzaklıkta bulunur, bu da toplama maliyetini ve taşıma kayıplarını minimize eder. Amol'un 30 km yarıçapındaki üretim yoğunluğu, UHT ve toz hatları için istikrarlı kalitede (SCC < 400.000 hücre/ml) sürekli süt tedariki sağlar.
Dört büyük kompleks — Kalleh, Haraz (Dosheh), Saleh ve Gola — kuzey İran'ın süt işleme kapasitesinin %85'inden fazlasını kontrol eder. Her biri farklı ürün ailelerinde uzmanlaşmıştır ve UHT süt, pizza peyniri, yağsız ve tam yağlı süt tozları, peynir altı suyu proteini, 25 kg tereyağı blokları ve UF peynirinden oluşan çeşitli bir B2B portföy sunar.
- Kalleh Süt Endüstrileri: İran'ın en büyük süt üreticisi — UHT hatları, pizza peyniri, WMP/SMP tozları ve geniş BDT ihracatı
- Haraz Süt (Dosheh): UHT süt, ayran, krema ve beyaz peynir odaklı — Dosheh markası yurt içinde yaygın tanınır
- Saleh Süt: Peynir, tereyağı ve geleneksel ürünler — Irak ve Afganistan'a ihracat kapasitesi
- Gola Süt: Süt tozları, endüstriyel tereyağı ve kuru süt bileşenleri uzmanı — yüksek kapasiteli sprey kurutucu hatları
2. Toz teknolojisi — SMP, WMP, peynir altı suyu proteini ve UF peyniri
Yağsız süt tozu (SMP) ve tam yağlı süt tozu (WMP)
Amol komplekslerindeki toz hatları, iki aşamalı kurutma kuleleri ve saatte 5–15 ton su buharlaştırma kapasitesine sahip sprey kurutucu teknolojisiyle çalışır. Çok etkili MVR evaporatörlerden gelen konsantre süt (%45–50 toplam katı madde), 0,5–1,2 mm açıklıklı basınç nozullarından enjekte edilir. 180–200 °C sıcak hava ile temas ve 80–90 °C'de toz çıkışı, nihai nemini %3,5'in altına (SMP) ve %2,5–3'e (WMP) düşürür.
Minimum %34 protein, maksimum %1,5 yağ ve maksimum %4 nem içeren yağsız süt tozu (SMP), şekerleme, endüstriyel ekmek, yeniden yapılandırılmış içme sütü ve bebek maması formülasyonlarında kullanılır. %26–28 yağ ve %24–26 protein içeren tam yağlı süt tozu (WMP), BDT ve Orta Asya pazarlarında güçlü talep görür.
Peynir altı suyu proteini (WPC/WPI) ve UF peyniri
UF (ultrafiltrasyon) hatlarında kazein ayrımından sonra peynir altı suyu mikrofiltrasyon ve nanofiltrasyon ünitelerine girer. Peynir altı suyu proteini konsantresi (WPC 35–80) ve peynir altı suyu proteini izolatı (WPI 90+), spor beslenmesi ve Avrupa ile Orta Doğu gıda endüstrilerine önemli ihracat karlılığına sahip yüksek katma değerli ürünlerdir.
%55–65 nem ve %4–8 yağ içeren UF peyniri, pizza, lazanya ve endüstriyel atıştırmalık hatlarında doğal peynirin ekonomik bir alternatifidir. Kalleh ve Gola, günlük 10–30 ton kapasiteli UF hatları işletmektedir.
- Sprey kurutucu: giriş 180–200 °C, toz çıkışı 80–90 °C, nihai nem < %4
- SMP: protein ≥ %34, yağ ≤ %1,5, Çözünürlük İndeksi < 1,0 ml
- WMP: yağ %26–28, protein %24–26, homojen krem rengi
- Peynir altı suyu proteini: WPC 80 (%80 protein) ve WPI 90 (%90+ protein)
- UF peyniri: nem %55–65, FDM %10–15, pH 5,8–6,2
3. Dört Amol süt kompleksinin karşılaştırması
B2B toptan satın alma için doğru tedarikçinin seçimi, her kompleksin ürün uzmanlığını, üretim kapasitesini ve ihracat kapsamını anlamayı gerektirir:
| Kompleks | Ürün uzmanlığı | Günlük kapasite | Ana hatlar | İhracat pazarları | Sertifikalar |
|---|---|---|---|---|---|
| Kalleh | UHT, pizza peyniri, SMP/WMP, tereyağı, ayran | 5.000 tonun üzerinde süt | UHT, sprey kurutucu, UF, aseptik ambalaj | Rusya, BDT, Irak, Afganistan, KİK | ISO 22000, HACCP, IR kodu, EAC |
| Haraz (Dosheh) | UHT süt, ayran, krema, beyaz peynir, yoğurt | 1.500–2.000 ton süt | Tetra Pak UHT, pastörizasyon, peynir hattı | Irak, Afganistan, Orta Asya | ISO 22000, HACCP, IR kodu |
| Saleh | Peynir, tereyağı, geleneksel ürünler, krema | 800–1.200 ton süt | Peynir hattı, tereyağı yoğurma, teneke ambalaj | Irak, Afganistan, yurt içi pazar | HACCP, IR kodu, veteriner sertifikası |
| Gola | SMP/WMP, 25 kg tereyağı, peynir altı suyu tozu, UF peyniri | 1.000–1.500 ton süt | Sprey kurutucu, UF, nanofiltrasyon | Rusya, BDT, Çin, yurt içi pazar | ISO 22000, HACCP, IR kodu |
4. IR kodu ve Rusya ile Avrasya Ekonomik Birliği'ne (EAEU) ihracat
İran süt ürünlerinin Rusya Federasyonu'na ve EAEU üye devletlerine (Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan) resmi ihracatı, Rosselkhoznadzor sisteminde tesis kaydı ve bir IR kodu (Iran Registration Code) verilmesini gerektirir. IR kodu olmadan hiçbir İran süt sevkiyatı Rus gümrüğüne giremez.
TR CU 033/2013 — Süt ve süt ürünlerinin güvenliği
Avrasya Birliği teknik düzenlemesi TR CU 033/2013 «Süt ve süt ürünlerinin güvenliği hakkında», EAEU ihracatı için kalite çerçevesini tanımlar. Kapsanan ürünler arasında çiğ süt, pastörize/UHT süt, peynir, tereyağı, süt tozu, peynir altı suyu ve yoğurt bulunur.
- Aflatoksin M1: maksimum 0,005 mg/kg (5 ppb) — EAEU akredite laboratuvarında HPLC testi
- Antibiyotik kalıntıları: penisilin, streptomisin ve tetrasiklin yokluğu — Delvotest veya Charm testi
- Sığır tüberkülozu: negatif PCR testi — uluslararası veteriner sertifikası
- Radyoaktivite: Cs-137 < 100 Bq/kg, Sr-90 < 100 Bq/kg
- Mikrobiyoloji: TBC < 50.000 CFU/g (toz), 25 g'da Salmonella yok
Rusya için ihracat belgeleri
- Uluslararası veteriner sağlık sertifikası — İran Veteriner Teşkilatı tarafından verilir
- EAC uygunluk sertifikası (Eurasian Conformity) — akredite sertifikasyon merkezleri tarafından verilir
- Analiz sertifikası (COA) — aflatoksin, antibiyotikler, mikrobiyoloji, radyoaktivite
- Ticari fatura, paketleme listesi, CMR veya konşimento
- Rusça etiketleme — ürün adı, içerikler, üretim/son kullanma tarihleri, üretici, IR kodu
| Ürün | GTİP Kodu | EAEU tarife oranı | TR CU gereksinimi |
|---|---|---|---|
| Yağsız süt tozu | 040210 | %15 | TR CU 033/2013 |
| Tam yağlı süt tozu | 040221 | %15 | TR CU 033/2013 |
| Tereyağı | 040510 | %15 | TR CU 033/2013 |
| Peynir | 040690 | %15 | TR CU 033/2013 |
| UHT süt | 040120 | %15 | TR CU 033/2013 |
5. Çiğ süt ekonomisi ve 1405 fiyatlandırma mantığı
Mazenderan'da 1405 için çiğ süt fiyatı, kilogram başına 60.500 toman temel oranı üzerine belirlenir (%3,2 yağ ve %3,2 protein). Bu temel oran, daha yüksek yağ içeriği, üretim mevsimi ve çiftlikten tesise taşıma mesafesi için katsayılarla ayarlanarak nihai satın alma fiyatını belirler.
Çiğ süt fiyatlandırma formülü
- P_base: 60.500 IRR/kg — 1405 temel oranı (%3,2 yağ, %3,2 protein)
- Yağ katsayısı: %3,2'nin üzerindeki her 0,1% yağ fiyata %2 ekler
- Mevsimsel katsayı (K_season): ilkbahar 1,00, yaz 0,95, sonbahar 1,05, kış 1,10
- Mesafe katsayısı: 30 km'ye kadar 1,00, 30–60 km 0,98, 60 km üzeri 0,95
Çiğ süt maliyetinin nihai ürün fiyatına yansıması
Çiğ süt, süt ürünlerinde satılan malın maliyetinin (COGS) %55–70'ini oluşturur. WMP veya peynir altı suyu proteini gibi yüksek katma değerli ürünlerde bu pay düşer çünkü konsantrasyon ve kurutma önemli değer artışı yaratır. B2B alıcılar, fabrika müzakereleri ve mevsimsel dalgalanma tahmini için bu fiyatlandırma zincirini anlamalıdır.
| Ürün | COGS'ta çiğ süt payı | Dönüşüm oranı | Katma değer marjı |
|---|---|---|---|
| UHT süt | %65–70 | 1:1 | Düşük |
| Pizza peyniri | %55–60 | 10:1 | Orta |
| SMP | %50–55 | 12:1 | Yüksek |
| WMP | %55–60 | 8:1 | Yüksek |
| Tereyağı | %60–65 | 22:1 | Orta |
| Peynir altı suyu proteini | %40–45 | — | Çok yüksek |
6. UHT işleme, soğuk zincir ve Hazar Denizi lojistiği
UHT işleme ve aseptik ambalajlama
Amol komplekslerindeki UHT hatları, tüplü veya plakalı ısı eşanjörleriyle doğrudan UHT teknolojisiyle çalışır. Süt 135–140 °C'de 2–4 saniye bekleme süresiyle sterilize edilir ve hemen Tetra Pak veya SIG Combibloc aseptik ambalajlara doldurulur. Soğuk zincir altyapısı olmadan 6–9 ay oda sıcaklığında raf ömrü, UHT'yi soğutmalı dağıtım ağlarından yoksun pazarlar için ideal ihracat ürünü yapar.
Hassas ürünler için soğuk zincir
Tereyağı, taze peynir, krema ve ayran, tesisten varış noktasına kesintisiz soğuk zincir bakımı gerektirir. Standart saklama sıcaklıkları: tereyağı 0–4 °C, peynir 2–6 °C, krema 0–4 °C. 8 °C üzerinde 2 saatlik bir kesinti bile duyusal kaliteyi ve raf ömrünü ciddi şekilde zedeleyebilir.
- Bağımsız sıcaklık veri kaydedicili soğutmalı kamyon — her 15 dakikada kayıt
- Konteyner duvarlarından 10 cm havalandırma boşluğu ile palet istifleme
- Yansıtıcı folyo ve balonlu naylon ile palet yalıtımı
- Amirabad Limanı'nda aktarma — kamyondan soğutmalı gemiye hızlı transfer
Hazar Denizi rotası — Amirabad ve Anzali'den Astrahan'a
Amirabad Limanı (Amol'un 150 km doğusunda) ve Anzali Limanı (120 km batısında), kuzey İran'ın iki Hazar kapısıdır. Amirabad–Astrahan deniz rotası yaklaşık 3–5 gün sürer; Anzali–Mahachkala 2–4 gün. Soğutmalı 20 ft konteyner navlun 800–1.200 USD; 40 ft konteynerler 1.200–1.800 USD.
| Incoterm | Satıcı sorumluluğu | Alıcı sorumluluğu | B2B uygulaması |
|---|---|---|---|
| EXW (Amol) | Fabrika kapısında teslim | Taşıma, sigorta, gümrük, gemi yükleme | Bağımsız lojistik altyapısı olan alıcılar |
| FOB (Amirabad) | Limana taşıma + gemiye yükleme | Deniz taşımacılığı, sigorta, varış gümrüğü | Deniz taşımacılığı deneyimi olan ihracatçılar |
| CIF (Astrahan) | Taşıma + sigorta + varış limanına deniz taşımacılığı | Boşaltma, gümrük, Rusya'da iç taşıma | Uluslararası nakliye deneyimi olmayan alıcılar |
| CIP (Carriage & Insurance Paid) | Taşıma + anlaşılan varış noktasına sigorta | Risk ilk taşıyıcıya teslimde devreder | CIF'ten farkı: risk daha erken devreder |
Rusya'ya B2B süt ihracat sözleşmelerinde CIF Astrahan en yaygın Incoterm'dir. Satıcı (tesis veya ihracatçı), limana iç taşıma, yükleme, deniz taşımacılığı ve Astrahan'a kargo sigortasından sorumludur. Rus alıcı, gümrük işlemleri, %15 tarife ödemesi ve limandan depoya iç taşımayı üstlenir.
7. B2B alıcı SSS
Rusya'ya SMP ihracatı için teknik özellikler nelerdir?
TR CU 033/2013'e göre yağsız süt tozu (SMP): minimum %34 protein, maksimum %1,5 yağ, maksimum %4 nem, Çözünürlük İndeksi 1,0 ml'nin altında, Scorched Particles Disc B veya daha iyi, aflatoksin M1 0,005 mg/kg'nin altında, antibiyotikler negatif. Ambalaj: alüminyum astarlı 25 kg polietilen torba, 40 torbalık palet (1 ton).
Endüstriyel 25 kg tereyağı özellikleri nelerdir?
Endüstriyel tatlı krema tereyağı %82–84 yağ, maksimum %16 nem, maksimum %2 yağsız katı madde. Ambalaj: polietilen astarlı karton kutuda 25 kg blok, palet başına 40 blok (1 ton). Depolama: 0–4 °C, 6 aylık raf ömrü. EAEU ihracatı: aflatoksin ve antibiyotik testi zorunlu.
Rusya'ya süt ihracatı için hangi belgeler gerekli?
1) Rosselkhoznadzor sisteminde tesis IR kodu; 2) uluslararası veteriner sağlık sertifikası; 3) EAC uygunluk sertifikası; 4) aflatoksin, antibiyotikler, mikrobiyoloji ve radyoaktiviteyi kapsayan analiz sertifikası (COA); 5) ticari fatura ve paketleme listesi; 6) Rusça etiketleme. Rusya'da gümrük işlemleri dosyadaki her belge olmadan imkansızdır.
20 ft süt konteyneri için CIF Astrahan maliyeti nedir?
18–20 ton taşıyan 20 ft soğutmalı konteyner için: Amol–Amirabad iç taşıma 150–200 USD + liman yükleme 100–150 USD + deniz taşımacılığı 800–1.200 USD + kargo sigortası mal değerinin %1–2'si. Toplam CIF: yaklaşık 1.100–1.600 USD artı FOB ürün değeri. Toplam transit: yüklemeden Astrahan'a varışa 5–8 gün.
8. Iranco Amol süt tedarikçi portalı
Iranco B2B platformu, toptan alıcılar, ihracatçılar ve tüccarlara Amol süt tesislerine — Kalleh, Haraz, Saleh ve Gola — doğrudan erişim sağlar. RFQ gönderiminden fabrika kapısı veya ihracat limanı teslimatına toptan satın alma iş akışı:
- B2B profil kaydı: kurumsal doğrulama, ekonomik kod ve ticari faaliyet belgeleri
- Tedarikçi seçimi: dört kompleksin ürün kataloglarını uzmanlık ve kapasiteye göre karşılaştırma
- RFQ gönderimi: ürün, tonaj, Incoterm ve varış noktası belirtme
- Proforma fatura: KDV dahil fabrika fiyatı, ödeme koşulları ve teslimat programı
- İhracat koordinasyonu: veteriner sertifikası, COA, EAC ve gümrük işlemleri
- Yükleme ve teslimat: Amol fabrika kapısında EXW, Amirabad Limanı'nda FOB veya Astrahan'da CIF
9. Sonuç — Amol süt toptan tedarik stratejisi
Amol süt endüstriyel kümesi — dört uzman kompleks, gelişmiş toz altyapısı, Hazar liman erişimi ve Mazenderan çiğ süt toplama — Orta Doğu'nun en güçlü B2B süt tedarik merkezlerinden biri olarak öne çıkar. Toptan satın alma ve ihracatta başarı, çiğ süt ekonomisine (1405 temel oranı 60.500 toman), EAEU pazarı için TR CU 033/2013 gereksinimlerine, soğuk zincir mühendisliğine ve uygun Incoterm seçimine (CIF Astrahan) hakimiyet gerektirir.
Iranco platformu alıcıları doğrudan Amol tesislerine bağlar; fiyat şeffaflığı, hızlandırılmış ihracat belgeleri ve Hazar deniz lojistik koordinasyonu sunar — B2B işlem riskini azaltır ve tedariki hızlandırır.
İlgili Yazılar